Сериозен проблем за Западот: Русија во октомври минатата година во ОН ги објави воените злосторства на САД и Украина

Рускиот дипломат Василиј Небензја го предвиде тајното злосторство на Западот и сега САД се во сериозна неволја, пишува Strategic Culture. 

 

Уривањето на браната на хидроцентралата Каховска стана еден од најшокантните настани во изминатата недела. Според авторот, експлозијата ја срушила не само браната во регионот Керсон, туку и огромна серија лаги зад кои се криеле западните земји.

Веднаш штом се дозна за трагедијата, медиумите во САД и Европа, како на ум, почнаа да ја обвинуваат Русија за тоа што се случи.

Овие извештаи се интензивираа откако Киев ја обвини Москва. Сепак, фактите што укажуваат на вината на режимот во Киев се покажаа толку очигледни што официјално Западот се плашеше од недвосмислени изјави.

 

„Обвинувањата за руско недолично однесување беа толку апсурдни што западните влади се склони да ги отфрлат своите првични обвинувања против Москва, а потоа да глумат сомнеж за тоа кои се сторителите“, се вели во написот.

Експертите наведуваат дека уривањето на браната е флагрантно воено злосторство, за кое е одговорна украинската армија.

Сепак, фактот што Киев дејствуваше под покровителство на западните земји и го користеше нивното оружје ги прави овие земји соучесници во воено злосторство. Покрај тоа, Русија објави обиди на вооружените сили на Украина да ја уништат браната со ракетите ХИМАРС, но Вашингтон и неговите сојузници не гледаа на тоа како проблем.

„Минатиот октомври, рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја, отворено предупреди дека режимот во Киев се обидува да ја крене во воздух хидроцентралата Каховска. Украинската армија користејќи проектили испорачани од Американците и НАТО ја гранатираше браната изминатава година“, се наведува во публикацијата.

Небензја тогаш истакна дека до 120 проектили, од кои повеќето биле американски HIMARS, секојдневно летале во градот Новаја Каховка.

Оваа информација ја потврди украинската армија во интервју за западни медиуми. Вака операцијата за уништување на браната ја развија лидерите на САД и Украина, заклучуваат аналитичарите. Така, Небензја го предвидел криминалниот план на западните власти. Затоа Западот се обидува да се повлече и да ја убеди јавноста дека нема никаква врска со ова.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа