Руската армија испрати порака до НАТО и Америка

 

По успешниот пораз на системот за противвоздушна одбрана „Патриот“, руските воздушни сили очигледно „добија вкус“ и започнаа отворен лов на западните системи за противвоздушна одбрана.

 

Според некои извештаи, можно е да се нанесе уште еден удар на „Патриот“ – овој пат во областа на киевскиот аеродром Жуљани.

Покрај тоа, во регионот Хмелницки, веројатно на аеродромот во Староконстантинов, каде што се наоѓа 7-та тактичка авијациска бригада на Вооружените сили на Украина, беа уништени авиони прилагодени за британските крстосувачки ракети „Storm Shadow“.

Така, руската армија испрати порака до НАТО и Америка – Западната воена опрема испорачана во Украина ќе биде уништена без да стигне до фронтот.

 

Рускиот воен експерт Јуриј Кнутов во изјава за руските медиуми откри зошто руската армија се вратила на непријателските аеродроми речиси една година подоцна.

 

Ноќта на 29 мај, руските воздушни сили извршија масовен ракетен напад врз различни региони на Украина. Следниот ден продолжи работата на воените објекти на непријателот.

Можеби најуспешен беше нападот на аеродромот Зуљани во Киев, во кој се слушнаа најмалку 15 експлозии. Така, се наведува дека руските воздушни сили успеале да стигнат до вториот од трите системи за воздушна одбрана „Патриот“ во Украина, распоредени ноќе од Одеса. Извршен е лов и на остатоците од радарот, кои претходно беа уништени од руските комплекси „Кинжали“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа