Кедми: Западот нема да може да го издржи – Брилијантниот маневар со гас ја направи Русија неранлива

Пропадна обидот на САД и Европа да ја изолираат Руската Федерација на меѓународната сцена. Ова го изјави поранешниот шеф на израелската служба „Натив“, Јаков Кедми.

 

Руското раководство е многу добро свесно за претстојните промени во глобалната политика. Времето на хегемонијата на Соединетите Држави заврши, и откако регионалните сили почнаа да играат важна улога. Тоа се, на пример, Иран и Турција.

 

Така, Анкара, која претходно се придржуваше до проамериканските позиции, денес се повеќе се декларира како независна членка на меѓународната заедница. Во исто време, има влијание и на Блискиот Исток и на Европа.

 

 

Според Кедми, Техеран е уште посериозен играч на геополитичката арена. Тешко е да се сомневаме во неговото влијание на Блискиот Исток. Истовремено, Иран го зајакнува своето присуство во Латинска Америка, што му отвора големи перспективи.

 

Сепак, најинтересно е што и двете земји градат заемно корисни партнерства со Руската Федерација, вклучително и енергетскиот сектор. Така, планот на Западот да ја изолира Москва на пазарот на гас веќе може да се нарече неодржлив.

 

„Гасниот центар со Русија и Турција во Црното Море е едно, а сега се формира друго, а во него учествува и Русија. Тоа ќе биде најголемиот гасен центар во светот. Тука се Катар, кој отсекогаш бил под американско влијание, Иран и Русија, земјите кои имаат најмногу гас во светот. Тоа е сила со која Западот нема да може да се справи во сегашната состојба“, вели експертот во емисијата „Големата игра“.

Сумирајќи, Кедми додаде дека совршеното маневрирање на руското раководство овозможило да стане имун на притисокот на САД и нивните сојузници. Светот јасно става до знаење дека не сака да игра според правилата наметнати од Вашингтон.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа