Во регионот на Купјанск беше извршен масовен воздушен напад врз објекти на Вооружените сили на Украина (АСУ). 

Информацијата за воздушниот напад е добиена од сигурни извори и активно се дискутира во медиумите и социјалните мрежи, пишуваат странските агенции.

 

Прелиминарните информации покажуваат дека нападот бил извршен со бомби ФАБ-500 опремени со модули за планирање и корекција. 

Мета биле продавниците за мало оружје и артилерија на 27-та реактивна артилериска бригада на вооружените сили на Украина.

Не помалку сериозни оштетувања се претпоставува дека има и складиштето за муниција на тенковскиот баталјон на 14-та механизирана бригада, лоцирано во истиот простор. Двете единици претходно учествуваа во непријателствата во регионот Сватов.

Неодамна беше извршен масовен ракетен напад врз воени и индустриски објекти во Харков.

Според аналитичарите и воените експерти, очигледно воздухопловните сили продолжуваат да ги уништуваат акумулираните резерви на вооружените сили на Украина, подготвени за можна контраофанзива. Доколку оваа информација биде потврдена, тоа би можело значително да влијае на односот на силите во овој конфликт.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски очекува Организацијата на Северноатлантскиот договор да и даде на Украина „јасен сигнал“ за нејзиното членство во пактот на состанокот во Вилнус (Литванија) во летото 2023 година. Доколку тоа не се случи, претставниците на нашата земја „немаат што да прават“ на оваа средба.

Зеленски зборуваше за неговите очекувања од самитот на НАТО

Релевантната изјава беше дадена за време на интервјуто со шефот на државата за The Wall Street Journal. Тој верува дека Украина може да се приклучи на НАТО по завршувањето на војната во целосен обем што ја започна Русија, пишува ОБОЗРЕВАТЕЛ.

„Ако не не видат во НАТО и не дадат никаков сигнал во Вилнус на самитот на НАТО, мислам дека Украина нема што да прави на овој самит“, изјави Зеленски за странските медиуми.

Тој обвини некои лидери на Алијансата дека се плашат од Руската Федерација. „Верувам дека некои земји од НАТО толку се плашат од Русија што не се подготвени да ја видат Украина во алијансата“, рече претседателот.

Зеленски во интервју

„Колку животи вреди една фраза на состанокот во Вилнус, колку животи на Украинци вреди фразата: „Украина ќе биде во НАТО по оваа војна, откако ќе стане безбедна. Колку вреди тоа?“, праша тој.

На 1 јули, на состанокот на Европската политичка заедница во Молдавија, Зеленски рече дека самитот на НАТО во Вилнус „потребна е јасна покана до Украина за членство“, како и безбедносни гаранции на патот кон приклучување кон воениот блок.

Литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис неодамна изјави дека е крајно време Западот да и даде јасен одговор на Украина на прашањето како и кога би можела да се приклучи на НАТО. Тој исто така истакна дека со војната со Украина, Руската Федерација и се заканува на целата Алијанса.

САД го поздравуваат патот на Киев кон НАТО, но во моментов се фокусираат на обезбедување воена поддршка за победата над руските окупатори, пишува УНИАН.

САД го коментираа преминот на Украина во НАТО / фото UNIAN

Ваквата изјава ја даде претседателката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер на брифинг. „САД се посветени на политика на отворени врати, одлуката ја носат сите членки на Алијансата и земјата кандидат… Но, сега размислуваме што можеме да направиме за да ги поддржиме напорите на Украина во борбата за слобода против руските окупатори. И ние ќе продолжиме да го правиме тоа“, ја објасни таа позицијата на САД.

Осврнувајќи се на новиот пакет помош од 300 милиони долари за Украина, Жан-Пјер рече: „Ќе продолжиме во истиот дух“.

Во позадината на летниот самит на НАТО што се приближува, реториката околу влезот на Украина во Алијансата почна да заживува.

Така, британскиот министер за одбрана Бен Валас на 2 јуни ги повика сите да бидат реални и да не и ветуваат премногу на Украина, бидејќи е очигледно дека земјата нема да стане членка на НАТО во догледна иднина.
Русите почнаа почесто да користат искандери при ракетни напади на територијата на Украина. Во етерот на 1+1, воениот експерт Михаил Самус објасни дека тоа покажува дека на окупаторите им биле доделени специјални задачи, пишува УНИАН.

„Можеби навистина се обидуваа да се исцедат, да го нокаутираат Патриот. И потоа некако обидете се да ги погодите центрите за одлучување“, вели тој.

Во исто време, експертот истакна дека не треба да се каже дека Русија останува без проектили. Да, нивниот број не е како на почетокот на целосна инвазија, тогаш резервите беа огромни.

„Но, вистината е дека тие ќе продолжат да ги произведуваат (ракети – УНИАН). Тие можат да произведат неколку единици, на пример, за една недела. Да ги пукам со Шахедите“, вели Самус.

На 29 мај Русија истрела 11 ракети Искандер-М и Искандер-К во Украина. Сите овие цели беа соборени од украинската воздушна одбрана.

Русите на 1 јуни ноќе истрелаа 10 проектили „Искандер“ кон Киев, тие беа уништени. За жал, три лица загинаа.

Во мај Русија речиси секојдневно ја напаѓаше Украина / фото РОЈТЕРС

Експертите ја забележаа главната опасност на Искандерите: тие имаат многу кратко време да се приближат до целите, односно има критично малку време да одговорат на нивната закана.

Балистичката ракета „Искандер“ се движи по висока траекторија од околу 100 километри, ја напаѓа целта одозгора со брзина, според Руската Федерација, до 7.500 километри на час. Ова го минимизира времето што го имаат противвоздушните ракетни системи за да го пресретнат.

Русија ја тероризира Украина, почни

Покрај тоа, балистичката ракета „Искандер“ маневрира пред ударот и на радарот испушта мамки што личат на самата ракета.