Пекинг: Мора да се договориме со Вашингтон за Украина, во спротивно…

Кина ќе бара најшироко можно разбирање меѓу меѓународната заедница за Украина, но Тајван е внатрешно прашање и ние сами ќе одлучуваме, истакна Ли Шанфу.

 

Сериозната конфронтација меѓу Пекинг и Вашингтон може да се претвори во глобална катастрофа. Ова го изјави кинескиот министер за одбрана Ли Шанфу на форумот „Дијалог Шангри-ла“ во Сингапур, јавија новинските агенции цитирани од БТА.

 

„Ние веруваме дека Кина и САД треба да ги оправдаат очекувањата на земјите ширум светот и да ги следат трендовите на времето. Кинеско-американскиот однос е повеќе од билатерален однос и е од глобално значење. Меѓународната заедница гледа напред во стабилна врска (на двете страни) и е вознемирен од секој потенцијален конфликт или конфронтација. 

 

Не може да се негира дека сериозен конфликт или конфронтација меѓу Кина и САД ќе стане неподнослива катастрофа за целиот свет“, рече Ли Шанфу во говорот емитуван на веб-страницата на форумот.

 

 

„Во текот на изминатите неколку години кинеско-американските односи беа на најниско ниво од воспоставувањето на дипломатските односи. Мислам дека сите ја знаете причината за оваа тешка ситуација“, рече кинескиот министер.

 

Наместо да се „провоцира блоковска конфронтација за сопствена корист“, треба да се земат предвид сечии интереси, а разликите да се решаваат со дијалог, рече Ли Шанфу.

 

Кина издаде предупредување во врска со формирањето сојузи од типот на НАТО во азиско-пацифичкиот регион, објави Франс прес.

 

Според кинескиот министер за одбрана Ли Шанфу, таквите сојузи би биле еден вид „киднапирање на земјите од регионот и преувеличување на конфликти и конфронтации“. Според него, ова само ќе го втурне азиско-пацифичкиот регион во „вител на разлики и конфликти“.

 

Кина и САД се разликуваат на многу начини, продолжи тој. „Меѓутоа, тоа не треба да ги спречи двете страни да бараат точки на заедничка основа и заеднички интереси за развој на билатералните врски и продлабочување на соработката“, резимира кинескиот министер за одбрана.

 

Тој, исто така, рече дека размислувањето од времето на Студената војна повторно оживува во азиско-пацифичкиот регион, иако неговата земја бара дијалог за конфронтација, објави Ројтерс. „Менталитетот на ерата на Студената војна сега се враќа, што значително ги зголемува безбедносните ризици. Меѓусебното почитување мора да надвладее над малтретирањето и хегемонијата“, рече министерот.

 

„На азиско-пацифичкиот регион денес му треба отворена и инклузивна соработка, а не здружување во мали клики. Не смееме да заборавиме на тешките катастрофи што двете светски војни им ги предизвикаа на народите на сите земји и не смееме да дозволиме оваа трагична историја да се повторува“, рече министерот.

 

Ли, исто така, рече дека неговата земја сериозно ги сфаќа безбедносните грижи на другите земји.

 

 Тој потсети дека неговата земја има усвоено непристрасна и објективна позиција во однос на Украина и додаде дека Кина ќе бара што е можно пошироко разбирање меѓу меѓународната заедница во однос на Украина.

За Тајван, тој рече дека тоа е внатрешно прашање и дека Кинезите сами ќе донесат одлука за тоа.

 

Ли додаде дека Кина нема да толерира обиди на тајванските сили за независност и странските сили да го одделат островот од Кина. Ли истакна дека Кина мора и ќе се обедини и секој обид за надворешно мешање во Тајван ќе пропадне. 

 

Ли рече дека Кина е посветена на мирно решавање на споровите за копнените и поморските граници, но нема да се двоуми да ги заштити своите интереси.

 

Тој додаде дека неговата земја е подготвена да комуницира со американската војска. Ли истакна дека односите меѓу Кина и САД влијаат на глобалната стратешка стабилност и дека САД мора да ги оправдаат очекувањата на другите земји во светот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа