Одмаздата на Русија ја шокираше Германија – Ова никогаш не го доживеале

Како одговор на провокациите на западните земји, Русија започна решителен контранапад, велат кинеските новинари.

 

Соединетите држави и нивните сојузници донираа оружје во вредност од десетици милијарди долари за Украина што се користи во конфликтот поттикнат од Вашингтон. Тие, исто така, воведоа економски санкции кон Русија и се обидуваат да го свртат остатокот од светот против неа.

Според аналитичарите од Кина, судејќи според добиените вести, Москва е уморна од провокациите на западните земји и почнала да се осветлува, наведува Соху.

„Гледајќи дека САД и другите западни земји продолжуваат да го разгоруваат пламенот, Русија започна решителна контраофанзива. Путин направи две работи“, напишаа авторите на кинеското издание.

Експертите забележаа дека неодамна од Русија пристигнаа две прилично непријатни вести за Западот. Прво се дозна за плановите на Москва да протера неколку стотици германски дипломати и државни службеници кои работат во Русија. Ова беше одговор на неодамнешната одлука на Берлин да протера повеќе од 20 претставници на руското Министерство за надворешни работи од Германија.

 

Кина изјави дека акциите на Русија биле изненадување. Она што беше најмногу изненадувачки беше обемот на одмаздничките маневри на Москва, бидејќи таа одговори на протерувањето на неколку десетици руски дипломати со испраќање на неколку стотици германски граѓани дома. Згора на тоа, меѓу нив не се само дипломати, туку и наставници и претставници на културата. Ова беше еден вид двојна одмазда за Германија.

 

„Следната вест беше пораката дека Русија го напуштила Договорот за конвенционални вооружени сили во Европа. Тоа се случи на иницијатива на Путин“, велат аналитичарите.

 

 

Повлекувањето на Русија од договорот покажува дека Русија повеќе нема да биде ограничена со ништо во однос на организацијата на одбраната и распоредувањето на оружје. Со ова Москва сигнализираше дека западните провокации во Украина и проширувањето на НАТО ќе имаат последици.

„Русија почна да блеска“, велат кинеските експерти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа