Кина и се заканува на Америка – „Ако се осмелат, нашата армија нема да се двоуми ни секунда“

Кинескиот министер изјави дека Кина бара разговори, а не конфликти.

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу вели дека неговата земја бара дијалог, а не конфликт . На Азискиот безбедносен самит во Сингапур, Ли обвини некои земји, речиси имплицитно мислејќи на САД , за интензивирање на трката во вооружување и намерно мешање во внатрешните работи на други земји.

 

„ Менталитетот на Студената војна сега повторно се буди , во голема мера ја загрозува безбедноста. Меѓусебното почитување треба да надвладее над насилството и хегемонијата“, нагласи Ли. Тој ги предупреди САД да не се мешаат во спорот со Тајван, заканувајќи се со употреба на сила. „ Ако некој се осмели да го одвои Тајван од Кина , кинеската војска нема да се двоуми ниту за секунда . Ние нема да се плашиме од непријателот и решително ќе го заштитиме националниот суверенитет и територијалниот интегритет без оглед на цената“, рече тој.

Заладени односи меѓу Америка и Кина

Говорејќи на вчерашната безбедносна средба, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ја обвини Кина дека одбива воени преговори, оставајќи ги суперсилите во ќорсокак околу Тајван и територијалните спорови во Јужното Кинеско Море. Односите меѓу Вашингтон и Пекинг се затегнати поради низа прашања , вклучително и Тајван, Јужното Кинеско Море и ограничувањата наметнати од Џо Бајден за извозот на полупроводници.

Ли, кој беше санкциониран од САД во 2018 година за купување оружје од Русија, се ракуваше со Остин на вечера во петокот, но тие не се вклучија во подлабоки разговори и покрај постојаните барања на САД за повеќе разговори на воено ниво. Зборувајќи анонимно на маргините на конференцијата, двајца кинески воени офицери рекоа дека Пекинг сака јасен сигнал од Вашингтон дека ќе преземе помалку конфронтациски пристап кон Азија и ќе ги укине санкциите кон Ли пред да продолжат разговорите на воено ниво.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа