Ноќта на 2 јуни, руската војска продолжи со масовниот комбиниран напад врз Киев. Според шефот на КГВА, Сергеј Попко, Русите го нападнале главниот град и регионот истовремено со беспилотни летала и крстосувачки ракети, пренесува УНИАН.

„Лансирањето на проектилите беа извршени од стратешки бомбардери Ту-95МС од Каспискиот регион, веројатно со крстосувачки ракети Х-101/555. УАВ го нападнаа Киев истовремено од различни правци, според прелиминарните податоци, бараж муниција Шахед“, се вели во извештајот.

 

Според првичните информации, силите за противвоздушна одбрана откриле и уништиле повеќе од 30 воздушни цели од различен тип. Во исто време беше констатирано дека нема информации за разурнувања и жртви.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, од своја страна, изјави дека има извештаи за тлеење на фрагменти од проектили кои паднале во киевскиот кварт Дарница и пожар на трева во областа Подолск по воздушниот напад. Информациите за регионот Дарница не се потврдени.

Нападот на Киев во ноќта на 2 јуни – што се знае

Ноќта на 2 јуни 2023 година, во Украина беше прогласена воздушна тревога од големи размери. Конкретно во Киев се огласуваат сирени. Во исто време, градоначалникот на главниот град Виталиј Кличко пријавил експлозии во градот, но противвоздушната одбрана работела.

 

Градоначалникот на Киев подоцна изјави дека за време на воздушниот напад немало повици за спасувачки служби и лекари во градот.

 

Неколку украински беспилотни летала беа соборени од воздушната одбрана и во близина на Курск таа ноќ.

 

Ги молиме жителите на Курск да останат смирени, градот е под сигурна заштита на нашата војска. Доколку најдете сомнителни предмети, пријавете се во службата 112“, изјави Роман Старовоит, гувернер на областа Курск.