Шефот на Чеченија Рамзан Кадиров е убеден дека по нападот со беспилотно летало врз Москва, во Русија треба да се воведе воена состојба. Тој го напиша ова на својот канал Телеграм, пренесува украинското издание „Фокус“.

Според него, нападот со беспилотни летала врз руската престолнина нема ниту тактичко, ниту стратешко, ниту дури психолошко значење, бидејќи војната продолжува на сосема друго место.

 

Тој ги нарече беспилотните летала во Москва обид за привлекување внимание и пресретнување на информативната иницијатива.

„Според мене, неопходно е да се прогласи воена состојба во Русија, да се искористат сите воени средства наменети за тоа, да се избрише целата оваа терористичка ќелија одеднаш, без да се прибегне кон формулацијата „украинска војска“, се вели во пораката.

Рамзан Кадиров го обвинува Западот, вклучително и Соединетите Американски Држави, за тоа што се случува. Згора на тоа, мерките за одговор, рече тој, треба да бидат најбрутални бидејќи Русија „ги штити своите граѓани“.

„И европските земји треба да размислат кого спонзорираат и под кои услови обезбедуваат оружје. Таков став ќе има кога Русија ќе затропа на вратата на, на пример, Германија или Полска.

„И нема да има за што да одговараме – целото оружје ќе го користи Украина. Наскоро во воената зона ќе покажеме што е одмазда во целосна смисла на зборот“, пишува Рамзан Кадиров.

За 24 часа руските сили извршија повеќе од 40 воздушни напади врз позициите на украинските војници и населените места во Украина, но вооружените сили на Украина одговорија силно.

Ова се наведува во резимето на Генералштабот на вооружените сили на Украина, објавено на Фејсбук, пренесува „УНИАН“.

„Вкупно, во текот на денот, непријателот изврши 44 воздушни напади и еден ракетен напад, изведе околу 20 напади од ракетни системи за одбојка врз позициите на нашите војници и населените места“, истакнаа од Генералштабот.

Според него, авијацијата на украинските одбранбени сили во текот на денот извршила осум напади врз областите на концентрација на персонал и воена опрема на руската армија.

Покрај тоа, украинските ракетно-артилериски единици погодија три командни пунктови, област за концентрација на непријателска жива сила, четири артилериски единици на позиции за гаѓање, противвоздушен ракетен комплекс, три магацини за гориво и мазива и непријателска станица за радиоелектронско војување. .

Во текот на изминатите 24 часа, руската војска уништила до 145 борци на вооружените сили на Украина во правец на Доњецк, објави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков, цитиран од светските публикации.

„Како резултат на ударите на оперативно-тактичката и армиската авијација, активните акции на единиците и артилерискиот оган на јужната група војници, беа уништени до 145 украински војници“, рече тој за време на брифингот.

Според Конашенков, во истиот правец биле уништени две оклопни борбени возила, три автомобили и една хаубица Д-30.

Покрај тоа, во близина на селото Красное во ДПР, руски војници успеаја да уништат складиште за муниција на 54-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина.