Шокантна објава на Лавров: Се подготвува голема експлозија во центарот на Европа – Почна во Косово

Ситуацијата околу ескалацијата на конфликтот меѓу Србија и Косово е алармантна и се чини дека на пат е „биг бенг“ во центарот на Европа, изјави Сергеј Лавров.

 

„Голема експлозија се подготвува во центарот на Европа. Токму на местото каде што во 1999 година НАТО изврши агресија врз Југославија, кршејќи ги сите замисливи принципи на завршниот акт на Хелсинки и документите на ОБСЕ, кои уште еднаш нагласуваат дека ова што денес се случува во светот е од геополитичка природа и дека е геополитичко решение. потребни“, рече тој.е Лавров.

 

Тој оцени дека кога се зборува за Европа, потребно е да се обезбеди „еднаква и неделива“ безбедност за сите земји, што би значело дека ниту еден блок, па, како што рече, дури ни НАТО, нема право да бара доминација во тој дел од светот.

Во петокот, таканаречената косовска полиција насилно упадна во зградите на четири општини на северот на Република Косово – Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ, употребувајќи солзавец, чад и шок бомби против Србите кои се обидоа да ги спречат да влезат. општинските простории.

 

Министерот за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека српската армија ќе остане на највисоко ниво на борбена готовност до петок, а до денеска до 14 часот армиските формации ќе бидат целосно распоредени долж административната линија.

 

Српската армија распоредува сили во близина на Косово и Метохија

 

Како што рече, армиските формации денеска до 14 часот ќе бидат целосно распоредени по административната линија.

 

Вучевиќ рече дека суштината е вооружените сили да останат на највисоко ниво на борбена готовност, но оти очекува ова прашање да се реши политички, а не со војна.

 

Вучевиќ рече дека суштината е вооружените сили да останат на највисоко ниво на борбена готовност, но оти очекува ова прашање да се реши политички, а не со војна.

 

 

Тој додаде дека началникот на Генералштабот на вооружените сили, генерал Милан Мојсиловиќ е во постојани разговори со КФОР, чија задача е, како што рече Вучевиќ, да го обезбеди мирот и безбедноста на српскиот народ на Косово и Метохија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа