СЛАВЈАНСК НАСКОРО ПАЃА? „Украинските линии ќе мора да се повлечат“ (ВИДЕО)

По битката за Бахмут се наметнуваат многу геостратешки прашања на кои треба што поскоро да се одговори.
Избегнувајте ги овие опасни грешки при пролетно чистење

По 224 дена, на самата годишнина од заземањето на Мариупол, заврши битката за Бахмут, но не со прогласување победа на едната и признавање на победата од друга страна, туку со медиумска војна и негирање.

 

Оваа битка сега некои ја нарекуваат најкрвавата битка во Европа во 21 век, каде што руската платеничка воена компанија Вагнер, која имала помош од руската армија, и украинската армија, која ги испратила своите најелитни единици во тој град, кои имал 80.000 жители пред војната, се судриле, се бореле со Вагнерците за секој стан, пасијанс, двор, улица, каде нападите се менувале и неколку пати им давале на набљудувачите кои сето тоа го гледале од далечина како да се одвива нова битка за Сталинград .

 

Украинците засега сè уште молчат, но страниците на социјалните мрежи веќе пишуваат, иако на извртен начин, дека Украина ја загуби битката за Бахмут.

 

Самиот руски претседател Владимир Путин ѝ честиташе на групата Вагнер за заземањето на Бахмут во саботата доцна навечер и изјави дека ќе бидат одликувани за тоа.

 

– Сите оние кои се истакнаа ќе бидат врачени со државни награди – забележува Кремљ.

Доцна во саботата навечер, со кратко соопштение се огласи и руското Министерство за одбрана:

– На тактичката насока Артјомовск, како резултат на офанзивните дејства на јуришните единици на Вагнер, со поддршка на артилеријата и авијацијата на Групата сили Југ, беше завршено ослободувањето на Артјомовск.

Првиот во саботата околу 14 часот го соопшти шефот на воената група Вагнер, Евгениј Пејгожин, кој заедно со своите борци го развиори руското воено знаме и знамето на воената формација Вагнер и објави дека целиот град е во рацете на таа воена формација.

Пригожин додаде дека трупите на таа воена формација ќе ја консолидираат зоната во градот и линиите надвор од градот, а потоа на 25 мај ќе се повлечат од градот на одмор и обука, со што посочи дека мисијата на таа организација во војната во Украина засега е привремено завршена и дека тој ќе се врати на покана на руската армија, доколку има потреба.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа