РУСИЈА СЛАВИ И ПРАШУВА: ЗЕЛЕНСКИ, ТОЛКУ ВРЕДИ ЛИ БАХМУТ?! 64.000 мртви, 85.000 ранети, 10.000 оклопни возила и артилериски системи, повеќе од 50 авиони и

 

Борбите за Бахмут (Артјомовск) започнаа на 8 октомври 2022 година. Киев „до последно“ го бранеше тој апсолутно руски град во однос на населението на западниот раб на Република Доњецк. А сепак го изгуби. Доаѓа и важниот помал град Хромово.

Во меѓувреме, Москва, преку зборовите на аналитичарот Сергеј Марков, откри која била вистинската задача на Вагнеритите во овој град“!

1. Главната задача на Вагнер не беше да го фати Бахмут што е можно побрзо, туку да уништи што е можно поголем дел од украинската армија. И, Вагнер направи.
Во Бахмут, според сите сметки, повеќе од 100.000 војници на вооружените сили на Украина беа уништени за 10 месеци борби. Со неколкукратно помали руски загуби.

2. Воено, малку ќе се промени на Бахмутскиот фронт. Борбите ќе продолжат во правец на Константиновка и Часово Јар. И понатаму – сè до Краматорск и Славјанск.

3. Со голема веројатност Зеленски ќе даде наредба да се започне офанзивата на Вооружените сили на Украина за да се врати загубата на Бахмут во медиумите.
Вагнер ќе го напушти Бахмут на 25 мај. Пригожин рече дека Вагнер потоа ќе ги предаде позициите на единиците на руската армија. До 25 мај Вагнер ќе изгради одбранбени позиции пред Бахмут и ќе ги предаде силните позиции на руската армија. И одете на одмор и прегрупирајте се.
Ако вооружените сили на Украина тргнат во офанзива, Вагнер повторно ќе биде доделен на најтешките места – повторно да ги победи вооружените сили на Украина.

Москва тврди дека Украина платила висока цена за Бахмут, иако имала само руската приватна воена компанија Вагнер да се спротивстави на нејзината војска вооружена од Запад и обучена.

Според руските податоци, нејзиниот бахмутски еснаф е: 21 бригада целосно уништена, плус 10 бригади кои целосно ја изгубиле способноста да продолжат да се борат во тој град.

Поконкретно: Украинците имаа 57.000 мртви и над 85.000 ранети во битките за Бахмут. Повеќе од 6.500 војници на НАТО и странски платеници ги загубија животите во Бахмут. Уништени се повеќе од 10.000 оклопни возила, артилериски системи и друго оружје. Над Бахмут и неговата околина, Укри изгубија над 50 авиони и хеликоптери.

Тие останаа без повеќе од 35.000 единици различно оружје. Го зазеле Вагнерците во борбите за Бахмут и соседниот Соледар.

Претседателот на Република Крим, Сергеј Аксјонов, по повод „ослободувањето“ на Артјомовск (Бахмут) рече:

– Нашата машина за мелење месо Бахмут сомеле десетици илјади војници на вооружените сили на Украина. За нивната смрт е виновна бандата на Зеленски. Нашата кауза е праведна, а конечната победа ќе биде наша! И ние сигурно ќе го оживееме рускиот град Артјомовск“.

Московскиот воен аналитичар Борис Рожин оценува дека „непријателот загуби еден од клучните градови Донбас, претрпе монструозни загуби во жива сила и опрема и беше принуден да ги промени плановите за други операции. 

– За Киев ова е силен воен и имиџ удар. За Русија, битката за Артјомовск стана една од најкрвавите и најдолгите од Големата патриотска војна. Победата е дотолку повредна – истакнува Рожин.

Падот на Бахмут ќе промени многу, но Украина има уште неколку градови-тврдини околу себе: Славјанск, Краматорск, Константиновка, Часов Јар, Дружковка и Торек.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа