Американците не ни биле од секогаш пријатели! На денешен ден американскиот претседател Хари Труман потпишал акт со кој на Грција и се дава огромна воена и економска помош за демакедонизација на Егејска Македонија.

Можно е да е слика од текст кој вели „BONMDAO. 1949, χωριό Μπούκοβικ (Οξιά), Φλώρινα. Στο φόντο φαίνεται ένα κτήριο με επαναστατικά συνθήματα γραμμένα στα ελληνικά και στα μακεδονικά. To σύνθημα καλεί σε ενότητα λέγοντας: <<Ζήτω η ελεύθερη Μακεδονία στους κόλπους της λαϊκής δημοκρατικής βαλκανικής ομοσπονδίας>>. πηγή: babylonia.gr“

22 мај 1947 е датумот кој не треба да го заборавиме.
На тој датум американскиот претседател Хари Труман потпишал акт со кој на Грција и се дава огромна воена и економска помош за демакедонизација на Егејска Македонија.
Денес, 76 години подоцна, политиката на западните сили кон Македонија останува непроменета.
📷 Сликано во близина на Лерин:
„Да живее слободна Македонија во рамките на Народно Републиканската Балканска Федерација“
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа