ИНТЕРЕСНО! ВНУКОТ НА СОВЕТСКИОТ ВОЈНИК КОЈ ГО ПОСТАВИ СОВЕТСКОТО ЗНАМЕ НА РАЈХСТАГОТ ВО БЕРЛИН ВО 1944, ГО РАЗВИОРИ РУСКОТО ЗНАМЕ НА ПОСЛЕДНАТА ЗГРАДА ВО БАХМУТ

По 224 дена, на самата годишнина од заземањето на Маријупоље , битката за Бахмут заврши, не со прогласување победа на едната и признавање на победата од друга страна, туку со медиумска војна и негирање.

Оваа битка сега некои ја нарекуваат најкрвавата битка во Европа во 21 век, каде што руската платеничка воена компанија Вагнер , која имала помош од руската армија, и украинската армија, која ги испратила своите најелитни единици во тој град, кој имал 80.000 жители пред војната, се судриле, се бореле со Вагнерците за секој стан, пасијанс, двор, улица, каде нападите се менувале и неколку пати им давале на набљудувачите кои сето тоа го гледале од далечина како да се одвива нова битка за Сталинград .

Украинците засега сè уште молчат, но страниците на социјалните мрежи веќе пишуваат, иако на извртен начин, дека Украина ја загуби битката за Бахмут.

Самиот руски претседател Владимир Путин ѝ честиташе на групата Вагнер за заземањето на Бахмут во саботата доцна навечер и изјави дека ќе бидат одликувани за тоа.

„Сите оние кои се истакнаа ќе бидат доделени со државни награди“, забележува Кремљ.

Доцна во саботата навечер, со кратко соопштение се огласи и руското Министерство за одбрана:

„На тактичката насока Артјомовск, како резултат на офанзивните дејства на јуришните единици на Вагнер, со поддршка на артилеријата и авијацијата на Форс групата Југ, беше завршено ослободувањето на Артјомовск.

Првиот во саботата околу 14 часот го соопшти шефот на воената група Вагнер, Евгениј Пејгожин, кој заедно со своите борци го развиори руското воено знаме и знамето на воената формација Вагнер и објави дека целиот град е во рацете на таа воена формација.

Пригожин додаде дека трупите на таа воена формација ќе ја консолидираат зоната во градот и линиите надвор од градот, а потоа на 25 мај ќе се повлечат од градот на одмор и обука, со што посочи дека мисијата на таа организација во војната во Украина засега е привремено завршена и дека тој ќе се врати на покана на руската армија, доколку има потреба.

Бахмут, Русија, семејството Вагнер
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ТВИТЕР

Овде се покажа како точно она што го кажав за тактиката во битката кај Бахмут. Имено, уште во март 2023 година го напишав следново:

Заклучокот е дека во битката за Бахмут, Русите се свртеле кон тактиката што се користела за време на Втората светска војна, всушност за време на битката кај Сталинград, а тоа е создавање на т.н. обрачот. Овде не е западниот концепт на молскавична војна и окупација на територии, туку тие се одлучија за друг концепт, а тоа е дробење на отпорот. Тоа значи создавање група војници, каде што во овој случај има некаде околу 50 до 60 илјади војници сконцентрирани на едно место, сега го кршите нивниот отпор. Со создавање не само мртви луѓе, иако тоа е пожелно, туку војници кои се надвор од работа и на друг начин повредени или трауматизирани. Оваа неподготвеност за борба е она што Русите сега сакаат да го постигнат. Тоа значи да се привлечат што повеќе украински војници, да се скрши нивниот отпор за во некоја следна фаза да започнат офанзивна операција.

Кој би можел да ги наследи Вагнерците во Бахмур, Артомск или Артемјовск се уште не е познато, но се чини дека тоа би можеле да бидат свежи чеченски единици од одредот АХМАТ и дека ќе ја држат одбранбената линија со помош на руската ВДВ на крилата.

Веќе се очекува дека заземањето на Бахмут го отвори патот за повеќе офанзивни операции, имајќи предвид дека градовите во близина на Бахмут веќе неколку дена се под постојани ракетни и камиказе напади со беспилотни летала на клучните позиции на украинската армија.

Тешко е да се зборува за загубите на двете страни во битката за Бахмут, бидејќи главно информациите се непрецизни и секоја страна од пропагандни причини ја преувеличувала или намалувала бројчаната ситуација. Единствено што може да се каже за целата приказна е дека тие загуби се огромни и во луѓе и во борбена опрема.

Инаку, украинската армија испрати сè што можеше од западна опрема во градот, од лесни оклопни возила, оклопни транспортери до тенкови. Вистинското прашање би било што од таа техника преживеала, со оглед на тоа што многу шут беа видливи на улиците и дворовите меѓу зградите.

Бахмут, Украина
ФОТО: АП

Ранетите кои беа евакуирани сведочеа за пеколот што се случува таму. Она што беше интересно е дека во самиот град останаа многу цивили и покрај тоа што битката веќе започна на 8 октомври 2022 година.

Последната битка за Бахмут била позната по неколку контранапади на крилата на руските сили, додека во самиот град продолжило заземањето на четири четвртини кои биле претворени во бастиони на периферијата. Суштината на украинското задржување и контра-штрајкот не беше офанзива, како што тврдеа некои, туку да се дозволи евакуација на ранетите и преостанатите сили откако беше утврдено дека падот на градот е неизбежен.

И во овој случај медиумскиот спин одигра значајна улога со објавувањето на куп снимки дека битката сè уште трае.

Што е следно?

Основното прашање што логично се поставува токму сега е што ќе се случи по битката за Бахмут.

Бахмут или Артјомск, како што го нарекуваат Русите, се наоѓа северно од градот Горловка.Важноста на овој град за Украина е што бил еден од главните железнички центри за снабдување на украинските војници во Донбас.

Инаку, на почетокот на октомври 2022 година, воениот коментатор Бошко Јовановиќ ја опиша важноста на Бахмут за украинската армија. Тој потоа напиша дека Украинците треба да направат се за да го задржат Славјанск/Бамут, бидејќи задржувањето на линијата Краматорск-Славјанск/Бамут ќе овозможи да се изградат неколку одбранбени линии меѓу Дњепропетровск, Киев и Донбас. Утврдувањето никогаш нема да биде надминато и секогаш ќе биде потребно.

„Доколку Русите го окупираат Бахмут, односно Славјанск, ќе продолжат кон Крамторск и, се разбира, на натамошно уништување на железничката, енергетската и водоводната инфраструктура“, напиша тогаш Јовановиќ, што и се случи на крајот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа