Украинскиот претседател Володимир Зеленски потврди дека Русија ја доби долгата и крвава битка за градот Бахмут. Ова го пренесува Би-би-си.

 

Запрашан во неделата дали Украина го контролира источниот украински град, Зеленски рече: „ Мислам дека не “.

 

„Тажно е, трагично, но од денес Бахмут е само во нашите срца“, рече тој. 

 

Според него, градот бил целосно уништен. Водачот на руската паравоена група „Вагнер“,  Евгениј Пригожин, во саботата во видео изјави дека неговите сили го зазеле градот, тврдење што украинските власти првично го негираа.

Прес секретарот на Зеленски подоцна рече дека претседателот не рекол дека градот паднал. Прецизното прашање на новинар на Ројтерс беше „Русите велат дека го заробиле Бахмут“, а одговорот беше „Мислам дека не“. „На овој начин, претседателот го негира апсењето на Бахмут“, напиша на својот Фејсбук секретарот за печат Сергеј Никифоров. 

Аналитичарите велат дека Бахмут има мала стратешка вредност за Москва, но неговото заземање е симболична победа за Русија по најдолгата битка од војната досега во Украина.

Западните власти проценуваат дека меѓу 20.000 и 30.000 руски војници се убиени или ранети во Бахмут, додека украинската војска исто така платила висока цена.