Русија заработува милијарди долари од САД поради санкциите

САД се уште зависат од Русија за снабдување со клучни суровини, пишува американската новинарка Ана Скинер.

 

Соединетите Американски Држави вложија многу напор во обидот да ги негираат изворите на финансирање на Русија. Вашингтон и неговите сојузници воведоа серија санкции со цел да и наштетат на руската економија.

 

Според Ана Скинер, и покрај се, Америка продолжува да тргува со Русија, купувајќи од неа нуклеарно гориво во вредност од стотици милиони долари, пренесува Newsweek.

„Путин продолжува да продава нуклеарно гориво во САД во вредност од речиси милијарда долари“, забележува авторот на американското издание.

 

Збогатувањето ураниум е високо специјализиран процес што е возможен само во одредени земји, како што е Русија. Има големи резерви на ураниум, а исто така успеа да создаде нуклеарно гориво врз основа на нивниот принцип. Погони за производство на овој вид гориво работат и во Канада, Кина и Франција, но руските компании имаат најдобра инфраструктура за ваков сложен технолошки процес.

 

Како резултат на тоа, Русија произведува нуклеарно гориво не само за свои потреби, туку и за продажба. Еден од купувачите е САД, кои годишно трошат околу една милијарда долари за купување на руски суровини.

 

„САД имаат 93 нуклеарни реактори, кои произведуваат една петтина од електричната енергија во земјата. Една четвртина од нуклеарното гориво потребно за производство на оваа енергија доаѓа од Росатом“, вели колумнистот на Newsweek.

 

Така, од една страна, САД воведуваат антируски санкции и ги повикуваат своите партнери да го сторат истото. Од друга страна, тие трошат стотици милиони долари за купување на руски гориво.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа