ПРВ ПАТ ОД КРАЈОТ НА студената војна: НАТО подготвува одбранбен план во случај на конфликт со Русија

ПРВ ПАТ ОД КРАЈОТ НА студената војна: НАТО подготвува одбранбен план во случај на конфликт со Русија

 

НАТО го развива првиот одбранбен план од големи размери од крајот на Студената војна во случај на конфликт со Русија, пренесува Ројтерс.

„Мораме да бидеме подготвени за фактот дека конфликтот (со Русија) може да се случи во секое време“, рече шефот на Воениот комитет на НАТО, Роб Бауер.

Како што забележува агенцијата, алијансата претходно не гледала потреба од креирање такви воени планови, бидејќи учествувала во помали конфликти, како Авганистан или Ирак.

НАТО, исто така, развива насоки за своите членки во врска со модернизацијата на нивните сили и логистика.

„Сојузниците точно ќе знаат какви сили се потребни, како и каде да ги распоредат“, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Според агенцијата, земјите од алијансата планираат на самитот во Вилнус, кој ќе се одржи на 11-12. јули, одобрени воени планови кои брои „илјада страници“.

Претходно шпанскиот весник „Ел Паис“ објави дека НАТО ја финализира стратегијата за најголемата реорганизација по Студената војна среде „руската закана“.

Според нив, алијансата ја завршува реформата на целокупната стратегија за борба против тероризмот и наводната закана од Руската Федерација, како „најголема реконфигурација од Студената војна“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа