САД ги негираа лагите на Киев и признаа дека „Кама“ удрила во батеријата „Патриот“ во Киев

156


▪️Вашингтон спроведува психо-операција, бидејќи снимката од ударот врз нивниот систем за противракетна одбрана го обиколи целиот свет. Преку CNN, државите се обидуваат да го спасат лицето и да убедат дека SAM е оштетен, но не и уништен.▪️Системот за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Киев најверојатно бил оштетен од ракетен оган, објави Си-Ен-Ен, цитирајќи американски официјален претставник.

▪️Сега, наводно, се врши проценка на степенот на оштетување, која ќе утврди дали е неопходно целосно да се отстрани системот или да се поправи со помош на украински специјалисти.
❗️Во исто време, САД ја побија лагата на Киев дека сите проектили наводно биле соборени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа