ПУТИН НАПРАВИ ДВЕ ВОЕНИ ГРЕШКИ! Проф. Којен: Ако една работа и се случи на Украина, тоа е ПОЧЕТОК НА ТРЕТАТА СВЕТСКА ВОЈНА!

„Во текот на првите два месеци од војната во Украина, Руија беше поразен воено, а Западот беше поразен политички.

Проф. Д-р Леон Којен вели дека американската политика е како постојано да ги крева влоговите во игра на покер , во принцип, една санкција не поминала, потоа се воведуваат нови, пропаганда против Русија и Путин не поминала – ништо, обвинувајте го дека е воен злосторник. Тој посочува дека ниту еден од овие потези не носи никакви ефекти освен онаму каде што е непотребен.

„Доколку Џозеф Бајден биде реизбран, тоа би значело дека овој тип на глобална политика ќе продолжи. Тешко дека можам да го замислам тоа. Меѓутоа, кога ќе се погледне поаналитички на американската политика, тоа наликува на постојано подигање на влоговите во играта на покер. Ниту една санкција не помина, потоа се воведуваат нови, пропагандата против Русија и Путин не помина – ништо, обвинувајте го дека е воен злосторник . Ниту еден од тие потези не носи никакви ефекти освен онаму каде што е непотребно “, изјави проф. Којен гостува во емисијата „ЛИЧНО со Питер Латиновиќ“. 

 

На директно прашање – што би се случило доколку Украина за време на војната стане членка на НАТО пактот, проф. Коен вели дека тоа нема да се случи на тој начин бидејќи ќе биде Трета светска војна.

 

„ Нема да дојде до тоа, тогаш би била Трета светска војна. Она што е сигурно и може да се види од усвоената руска доктрина за надворешна политика – Русија ќе се брани. Ако некој мисли дека Русија нема да користи тактичка нуклеарна Оружје, грешат. Ќе го користат … Но, мислам дека има доволно одговорни луѓе во САД, пред се во военото раководство“, рече проф. Коен.

 

Тој вели дека му се чини дека во првите два месеци од војната во Украина Руија доживеала воен пораз, а Западот доживеал политички пораз.

 

„Непропорционалноста на тие два порази ја создаде оваа исклучително опасна ситуација во која живееме сите ние денес. На воениот фронт, Русија секако погрешно пресметала и тоа двапати. Прво, погрешно пресметала испраќајќи војници во Киев со сосема погрешна разузнавачка проценка  . Русите очигледно мислеа дека во Киев ќе настане метеж, дека ќе дојде до политичка криза на тој режим, но тоа беше крајно малку веројатно затоа што тој режим во Киев од 2014 година до сега се повеќе беше под американска контрола. Чудно е што тие не го видов во Русија. Втората воена грешка на Русија, според експертите, е што тие влегоа во таа специјална воена операција со релативно малку војници. Сакаа да нападнат од неколку точки и тоа некако им врачи контраефект. Вистина е дека ги истегнаа украинските војници, но се лишија од можноста за некој брз успех кон кој очигледно се стремеле“, вели проф.

 

Зборувајќи за можниот конфликт околу Тајван, проф. Којен вели дека не мисли дека Кина ќе се обиде нешто воено со Тајван под сегашните околности.

 

„Се што Кина прави воено во моментот кога е Тајван во прашање е всушност реакција на различни американски потези. Американците тргнаа, што е многу вообичаено во дипломатијата на големите сили, да искористат некаква нејасност. Час Бајден вели дека Америка треба да го брани Тајван, а потоа два дена подоцна излезе Стејт департментот и рече дека тоа не значи промена на политиката и дека САД нема да го бранат Тајван воено. Ова ја става Америка под притисок на Кина. Ако Американците директно кажаа – Ќе го браниме Тајван – Не исклучувам дека Кина нема да влезе со некакво решение. Но, тоа е прашање на воени планови“, рече Којен.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа