ПУТИН Е БЕСЕН КАКО НИКОГАШ! Поради тоа што се случува во Украина, шефот на Кремљ нема да може мирно да спие! ЕВЕ ЗА ШТО СЕ РАБОТИ…

Русија не е свесна каква помош треба наскоро да добие Киев.

 

Повеќе од 14 месеци откако Русија ја започна својата инвазија на Украина , војната веројатно нема да се одвива како што некој очекуваше. Украина доби многу поголема поддршка од Западот и наскоро би можела да користи некои од најнапредните воени хардвер развиени од НАТО – додека Русија „оди наназад“ бидејќи е принудена да се потпира на застарена опрема и возила развиени и произведени за време на Студената војна .

 

Овој факт беше нашироко пренесен од медиумите, но помалку раскажан дел од приказната се напорите да се одржи она што е во функција. Во најголем дел, руските сили се чини дека вложиле мал напор за враќање на оштетените или онеспособени тенкови, наместо да се потпираат на залихи на постари возила. Украина, како аутсајдер, од самиот почеток се обидува да ги врати возилата – вклучувајќи ги и оние заробени од силите на Кремљ – во кавгата.

Модернизација и поправка на тенкови

 

Сега има извештаи дека Киев ќе добие дополнителна поддршка за одржување на неговите главни борбени тенкови (MBT) и за надградба на постари возила за кои е ветено дека ќе му помогнат на неговите воени напори. Чешката Република претходно овој месец соопшти дека ќе ги зголеми напорите за модернизирање на советските тенкови Т-72 од времето на Студената војна во арсеналот на поранешните земји од Варшавскиот пакт, кои му беа донирани на Киев. Украина веќе доби 37 модернизирани Т-72 како дел од пакетот воена помош финансиран од САД и Холандија, додека Прага предложи формирање центар за одржување, поправка и ремонт на тешка опрема со поддршка на приватниот сектор .

 

Сега се во тек напори во соседна Полска за проширување на центарот за одржување на германските Leopard 2 MBT кои се испорачуваат во Украина. Објектот, кој ќе започне со работа во мај, ќе се наоѓа во одбранбената компанија Бумар-Лабеди во Гливице, Полска. Тој веќе има дведецениско искуство во одржување и поправка на тенковите Леопард 2А4 на полската армија. Може да ги поправа и тенковите Т-72. Одреден број членки на НАТО ветија дека ќе му дадат на Киев одреден број Леопард 2 – кој се смета за еден од најдобрите MBT во служба во светот денес .

 

Украина веќе доби два баталјони тенкови Леопард 2 во варијантите А4 и А6. Иако оштетените тенкови ќе треба да се вратат и потоа да се транспортираат назад во Полска, тоа ќе обезбеди дека украинската тенковска сила е подобро одржувана од се што се користи од руската војска.  Дури и ако Леопард 2 наскоро би можел да влезе во вистинска борба, сега се води поинаква битка против германскиот МБТ. Во вторникот циркулираа извештаи дека двете германски фирми – Rheinmetall AG и Krauss-Maffei Wegmann – кои го произведуваа резервоарот сега се вмешани во правен спор околу правата на интелектуална сопственост. Сослушувањето ќе се одржи во судот во Минхен на 2 мај.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа