ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ОВИЕ ДОКУМЕНТИ! Американците уште во 1903 пишувале за посебноста на македонците кои биле различни од грците, бугарите и србите

Американски часопис CALIFORNIA LADIES MAGAZINE пишува за случувањата на Балканот во 1903 година каде што МАКЕДОНЦИТЕ се спомнуваат како ПОСЕБЕН народ од Бугарите, Албанците, Грците и Турците 👇👇👇👇👇👇
Можно е да е слика од 4 луѓе и текст кој вели „November, 1903 CALIFORNIA LADIES' MAGAZINE fore t was attajned! How, little later on, the news the the king and the beautiful queen of justice time thought upon unlicensed liberty the Servian we are again confused and norrified; the (orme because Macedonians, Bulgarians, Al- Page 7 Vienna Greeks notable Con- Edward of nameless horrors women hildren. whose mission "Peace and Good Will." the frightful atrocities upon lefenseless this merciless devastation the name was to bring it Major cumant vicinities, ence, nor safety America Syria ahairs must say lowers delenseless numanity, this state TYPICAL MACEDONIAN. BULGARIAN LADIES. MACEDONIAN LADIES.“
Сите реакции:

Dejan Monev Makedonski, Miroslav Mikifor Spiroski и 35 други

35 коментари
45 споделувања
Ми се допаѓа

Коментирај
Сподели
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа