Јовановиќ: Ниту еден политичар не е измамен како што ЕУ го измами Заев, затоа и веќе го нема

 

Српскиот политичар Чедомир Јовановоќ во поткастот „Буре барут“ зборува за политиките на ЕУ кон Балканот. Тој вели дека ЕУ планира дека го реши проблемот со Македонија така што таа нема да постои.

„Ќе го решиме проблемот со Македонија така што нема да постои и тоа се случува веќе три години. Го нема повеќе Заев бидејќи е измамен. Измамен е од ЕУ. Тие му рекоа договори се со Ципрас, реши ги прашањата меѓу Македонија и Грција конечно и тоа тој го направи. Тоа е многу тешка тема во Македонија за тој народ. Ние им ја оспоруваме верата, Албанците територијата, Грците идентитетот, Бугарите се – и јазикок и се друго.

Тој (Заев) направи договор во Преспа, и наместо да ги отворат преговорите, тие одложија за шест месеци, тоа беше француско-германската иницијатива, кога Макрон паметно рече дека не е време за проширување на ЕУ, треба ние прво нашите проблеми да ги решиме, па потоа излезе со неговата идеја за малку поголеми малку помали членови на ЕУ. Но, во меѓувреме се појавија Бугарите и сега има најнов услов на кој Македонија треба да одговори, тие бараат и бугарскиот јазик да биде изедначен со албанскиот и македонскиот јазик, бараат Македонија да биде држава на бугарскиот народ. Значи бараат нештои што Македонците не можат никако да им го дадат“ вели Јовановиќ.

 

Видеото од интервјуто стана вирално по објавата на социјалните мрежи.

Jovanović: Srbija treba da ostane bez Kosova.

♬ original sound – UDARNE PRIČE

 

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа