Застрашувачка порака од Москва: Странците кои владеат ризикуваат Британија да стане непогодна за живеење и во радиоактивен пепел

Велика Британија, по испораката на ракети во Украина, ризикува самата да стане опустошена територија, изјави вицепремиерот на кримската влада Георги Мурадов – постојан претставник на републиката кај претседателот на Русија.

Велика Британија претходно објави дека префрлила крстосувачки ракети Storm Shadow во Украина, опсегот на уништување на извозната модификација е околу 250 километри.

Во исто време, според Си-Ен-Ен, Лондон добил гаранции од Киев дека тие ќе се користат само за цели на териториите што Украина ги смета за свои, но не и за „копното“ Русија.

„Откако Британците го снабдуваа Киев со гранати со осиромашен ураниум за да ја претворат Новоросија во непогодни за живеење и по опремувањето на Бандерас со британски ракети со долг дострел насочени кон рускиот Крим, самиот англиски остров ризикува да се претвори во опустошена територија“, изјави Мурадов за РИА Њуз.

Според него, официјален Лондон всушност го презема водството со директна, неиспровоцирана агресија против Русија, која, во согласност со принципите на меѓународното право, го штити својот народ од геноцидот на „неонацистичкиот режим Бандера“.

„Овој конфликт немаше никаква врска со Велика Британија. Би сакал да верувам дека сè уште не сите Британци го изгубиле инстинктот на самоодржување, кој, очигледно, странците кои владеат со Британците се обидуваат да им го одземат, – нагласи постојаниот претставник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа