(ВИДЕО) СКАНДАЛ СО АЛБАНИЈА НА ЕВРОВИЗИЈА: Учесничката пееше за Голема Албанија! „Косово и Албанија се како брат и сестра, а ние имаме мајка голема Албанија“

Во финалето на Евровизија 2023 синоќа, во втората полуфинална вечер, во финалето се пласираа претставничките на Албанија, Албина и Фамиља Кељменди, родени во Пеќ.

Претставник на АлбанијаФОТО: RTS / YOUTUBE
Претставник на Албанија

Откако се пласираа во финалето на престижниот музички натпревар, претставничките на Албанија, Албина и Фамиља Кељменди на прес-конференцијата одговараа на прашања на новинарите и открија како нивната земја го слави успехот на нивната делегација на Евровизија 2023 година, а по тој повод и спомната „Голема Албанија  ..

 

„Ние сме од иста крв, од иста националност, Косово и Албанија се како брат и сестра, а имаме мајка голема Албанија“, рече Кељменди, што можете да го погледнете во видеото подолу.

Финалето на Евровизија 2023 ќе се одржи во сабота, а нашиот претставник Лук Блек ќе се натпреварува со песната „Само ми се спава“.

Финалистите се: Србија, Хрватска, Молдавија, Швајцарија, Финска, Чешка, Израел, Португалија, Шведска, Норвешка, Албанија, Кипар, Естонија, Белгија, Австрија, Литванија, Полска, Австралија, Ерменија, Словенија. Меѓу финалистите се земјите кои директно се пласираа во финалето, а тоа се Шпанија, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и минатогодишниот победник Украина.

Србија отиде во финалето

ФОТО: СНЕЖАНА КРСТИЌ / РИНГИЕР

Србија отиде во финалето

Главни фаворити на овогодинешното натпреварување се Шведска и Лорин со песната „Тетоважа“ која ја освои Шведска пред 11 години со песната „Еуфорија“, додека според прогнозата на обложувалницата Финска и пејачката Карија со песната „Ча ча ча “ ќе биде на второто место.

По пласманот во финалето, Лук Блек беше исклучително благодарен за поддршката.

– Момци, ви благодарам најмногу на светот. Толку сум импресиониран, не знаев дека сето ова ќе ми значи толку многу, а толку многу ми значи. Многу ми значи – изјави за „Блиц“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа