Солзи и емоции! Македонска книга објавена во Солун, грците со силни аплаузи ја пречекаа писателката

„Мојот маж“ е една од најчитаните книги во Грција. – Бужаровска со читателите во Солун. (Фото: СДК.МК)

Огромен интерес од читателите и распродадени книги се импресиите од книжевната средба на македонсеката писателка, професорка и преведувачка Румена Бужаровска на Саемот во книгата во Солун, велат посетители за нашата редакција.
Збирката раскази „Мојот маж“ на грчки јазик ја објави издавачката куќа „Гутенберг“ и е во превод на реномираната преведувачка Александра Јоаниду, професорка на Универзитетот Аристотелис во Солун. Таа е исто така и преведувачка на други познати автори како Олга Токарчук и  Георги Господинов.

Историски чин е тоа што првпат името на јазикот официјално стои во книгата како „превод од македонски јазик“.

Текстот во целост на СДК

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа