ПОСЛЕ ОВА СИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ЌЕ ГЛАСААТ ЗА ЛЕВИЦА! БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЛЕВИЦА ЗЕМЈОДЕЛКИТЕ ЌЕ ЗЕМААТ НАДОМЕСТОК ЗА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО

ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ НА ЛЕВИЦА ЈА ПОМИНА ПРВАТА ФАЗА – ЗЕМЈОДЕЛКИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ПЛАТЕНО ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО
☑️ На денешната собраниска седница, помина потребата за носење на законот по скратена постапка (прва фаза) за платено породилно отсуство за жените земјоделки (Измена и дополнување на Законот за здравствено осигурување), предложен од пратениците од Левица.
📢 Апелираме матичната Комисија за здравство што побрзо да го разгледа и усвои овој Предлог на комисиска седница и потоа истиот повторно да се најде на пленарна седница за да се оконча целиот процес и конечно да прекине досегашната дискриминација на жените-земјоделки‼️
Можно е да е слика од текст
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа