Што не е во ред, што крие Москва? – Руската армија е исцрпена? Рогозин бара втор бран на мобилизација на руската армија

 

Поранешниот шеф на Роскосмос Дмитриј Рогозин, кој се наоѓа во зоната за специјални операции во Украина, изјави дека на руската војска и треба втор бран на мобилизација.

Според официјалните лица, за време на борбите, работната сила е исцрпена. За да се компензира ова, неопходно е да се спроведе уште еден бран на мобилизација.

„Мораме да запомниме дека непријателот е силен. Не можеме да се однесуваме како секој човек да е за себе овде. Затоа е потребна мобилизација. Мораше да помине не само едно на почетокот на есента, мораше да помине уште една. Имаме проблеми со работна сила, затоа што момците се ранети, нашите борци се убиени. Дури и кога има фронт, има гранатирање. Ги губиме момците подготвени за битка. Тие треба да се надополнат“

 

Во исто време, Дмитриј истакна дека ако се регрутираат доволен број војници со договор, тогаш нема да биде потребна повторна мобилизација.

Рогозин рече дека волонтерите од редовите на воениот персонал кои служеле во руската армија се „најмотивираните луѓе“. Тие не доаѓаат на фронтот во потрага по пари. Овие луѓе сакаат да бидат подготвени да одговорат на прашањето што порано или подоцна ќе им го постават внуците: „Дедо, што правеше во 2022 и 2023 година?“

На 24 февруари 2022 година, Руската Федерација започна специјална воена операција. Неговата главна цел беше да го заштити населението на Донбас, да ја обезбеди безбедноста на самата Русија.

По најавата за делумна мобилизација во Русија, многу граѓани ја напуштија земјата, а особено претприемничките решија да го сменат полот.

Информацијата ја сподели претседателката на Комитетот за семејство, жени и деца на Државната дума, Нина Останина.

Претходно Кремљ ја отфрли можноста за втор бран на мобилизација во Русија. По првиот „проток“, околу 300 илјади луѓе беа повикани во редовите на вооружените сили на Руската Федерација.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа