ПОЧЕЛО Е! РУСИТЕ ЌЕ ЈА ПРЕИМЕНУВААТ ПОЛСКА ВО ВОЈВОДСТВО ВАРШАВА ДЕЛ ОД РУСКАТА ИМПЕРИЈА

Руски функционер реагираше на одлуката на полските власти да ја преименуваат руската енклава по нејзиното античко име, предлагајќи Полска да го користи старото име, кое го имала кога била дел од Руската империја.

 

Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, по одлуката на Полска да го „преименува“ Калининград во Крулиевец, ги предложи своите опции за имињата на полските градови, а на самата Полска и го врати старото име, кое го имаше кога беше дел од Руската империја.

 

Имено, во Полска од 9 мај рускиот град Калининград ќе се нарекува со полското име Круљевец, одлучи Комисијата за стандардизација на имињата на местата надвор од Полска. Не се препорачува употреба на името Калининград на полски јазик, а не важи ниту името на руската енклава – Калининградска област.

 

Отсега прифатливо е само едно име – област Круљевец.

„Полските русофоби сакаат да им даваат лекции по историја на сите. Не им се допаѓа името Калининград. Тие предлагаат наместо него да го викаат Круљевец. Па, тогаш нема Краков, туку Краков. Нема Гдањск, само Данциг. Не постои Шчечин, туку Шчечин. Вроцлав, само Бреслау“, напиша Медведев на Твитер.

Тој додаде дека списокот може да се продолжи и ќе биде долг.

 

„И, се разбира, нема Полска. Само Војводството Варшава или Кралството Полска може да постои како дел од Руската Федерација, наследник на Руската империја“, рече Медведев.

 

Слична идеја предложи и сенаторот Александар Шендерјук-Жидков од Калининград.

 

Според таа логика, Русија би можела да ја нарече Полска со старото име од периодот на 19 и 20 век – регионот Привислин“, рече Жидков.

Реагираше и Кремљ, кој одлуката на Полска ја смета за уште еден „непријателски чин“, бидејќи билатералните односи се уште се затегнати поради конфликтот во Украина, изјави Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател.

Според него, одлуката на полските власти ја надминала русофобијата. „Оваа одлука се граничи со лудило“, рече тој.

„Полска од време на време низ историјата беше зафатена од лудилото на омразата кон Русите. Овој процес трае со векови и не носи ништо добро за Полска и нејзиниот народ“, заклучи Песков.

Полската комисија инсистира на употреба на традиционалното име на градот – Кенигсберг, бидејќи, според нејзините изјави, сегашното руско име на овој град е вештачко и не е поврзано, ниту со градот, ниту со регионот.

Комисијата укажува на „фактот дека градот го добил името по советскиот функционер Михаил Калинин, кој, меѓу другото, наредил масакр на Полјаците во Катин, што предизвикува негативни емоции“.

„Настаните поврзани со рускиот напад на Украина, наметнувањето на т.н на рускиот свет и водењето на информациската војна, нè принудуваат да се навратиме на наметнатите имиња. „Секоја земја има право да користи традиционални имиња на својот јазик кои се дел од нејзиното културно наследство, ние не мора да користиме имиња што не ги прифаќаме“, нагласуваат од комисијата.

Потсетуваме дека пред една година полскиот генерал Валдемар Скшипчак изјави дека Калининградската област е дел од полската територија и дека Русија ја окупира.

„Имаме право да бараме право на оваа територија што Русија ја окупира“, изјави претходно полскиот генерал.

Страдањата што полските власти ги трпат во врска со бројните територии што сакаат да ги присвојат е посебна агенда на политиката на Варшава, руската енклава е само една од болните точки.

Директорот на руската служба за надворешно разузнавање Сергеј Наришкин, коментирајќи ја ситуацијата во Источна Европа, претходно истакна дека Полска само го чека моментот да го окупира западниот дел на Украина и сака нејзин колапс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа