Пригожин добил борбена наредба и објавил дека ПВК „Вагнер“ останува во Бахмут, пристигнува Генерал Армагедон Суровикин ВИДЕО

Генерал-мајор Суровикин е назначен за командант за интеракција со Министерството за одбрана и ќе ги носи сите одлуки

 

Шефот на ПВК „Вагнер“ Евгениј Пригожин во Телеграм објави дека од највисоко ниво му било ветено дека ќе добие оружје и муниција за неговата единица, а генерал-мајор Суровикин бил назначен за командант за интеракција со Министерството за одбрана.

„Вечерва за прв пат ја добивме борбената наредба, во која, настрана тајните информации, заклучокот е овој: ветуваат дека ќе ни дадат онолку муниција и оружје колку што е потребно за да продолжиме со понатамошната акција. Се колнат дека сè ќе бидат доставени.

 

Ни кажаа дека можеме да дејствуваме во Бахмут како што ни одговара, а Суровикин ни е даден како личност која ќе ги носи сите одлуки во рамките на воените операции на ПВЦ Вагнер, во соработка со Министерството за одбрана.

 

Ова е единствениот човек со ѕвезда на армиски генерал кој знае да се бори“, рече Пригожин.

 

 

„И уште еден важен детал, вчера во нашите тајни разговори конкретно им поставив прашање на сите помлади команданти, кои веднаш им го предочија на борците: ако некој сака, може да оди во други воени формации.

Сите одговорија „не“ недвосмислено и во непристојна, карактеристична форма на ПМЦ Вагнер“, се вели во неговата изјава.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа