„ЗОШТО ГО ПРАВИШ ТОА! Ќерката на српскиот одбојкар и погледна на смртта право во очи, храбро застана пред убиецот за да ги спаси своите другари

„ЗОШТО ГО ПРАВИТЕ ТОА!  Ќерката на српскиот одбојкар и погледна на смртта право во очи, храбро застана пред убиецот за да ги спаси своите другари

„Таа застана на патот на злото што беше во тоа несреќно момче и рече: Зошто го правите тоа, престанете“, рече владиката Иларион на денот на нејзиното збогување со вечниот одмор.

 

БЕЛГРАД – Е.К. (14), ќерка на легендарниот одбојкар и одбојкарски тренер Драган Кобиљски, кој загина на 3 мај во невидена трагедија во белградското основно училиште „Владислав Рибникар“, вчера беше погребано момче (13) од тоа училиште. на Централните гробишта.

 

Епископот Иларион – викарот на патријархот Порфирије одржа погребно пофално слово и говор, во кој изјави дека Е.К.(14) на кобниот 3 мај храбро исчекорил напред пред момчето-убиец (13) и така спасил многу деца.

1 / 8 ФОТО: АТА СЛИКИ

– Порфириј се моли за нашите деца. Денеска ми е исклучително тешко да зборувам. Од оваа мака и болка се молиме на Господа да им даде сила на родителите, да го продолжат нивниот живот. Таа е војник и херој Христов и не случајно паѓаат најдобрите, за да можеме да продолжиме да живееме поради нивната жртва.

Врачар, книга на жалост, ОУ Владислав Рибникар, умреница, умреници
ФОТО: ТАМАРА ТРАЈКОВИЌ/ЕСПРЕСО

Треба да се молиме и за момчето и неговата несреќна душа. Таа застана на патот на злото што беше во тоа несреќно момче и рече: „Зошто го правиш тоа, престани“, и даде време да се спасат некои деца.

Кога ќе се сретнеме во другиот свет, ќе кажеме благодарам што не бранеше и заштитуваш. Исто како Драган, за кој велат дека бил кум во тоа училиште“, рече тој на погребот на жртвите од масакрот.

На денот на погребот, нејзиниот татко не се разделил со плишаното мече, омилената играчка на неговата покојна ќерка. Нејзините родители ја испратиле во бел ковчег зад кој немо се движела река од луѓе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа