НАЈТАЖНИОТ ЃУРЃОВДЕН, ПОГРЕБАНИ ЖРТВИТЕ НА ДВАТА МАСАКРИ: Србија без зборови по ГОЛЕМАТА ТРАГЕДИЈА

Денеска се одржаа погребите на 10 жртви од две невидени злосторства, кои во текот на два дена се случија во Белград и кај Младеновац.

Во Белград денеска на вечен одмор беа испратени четворицата ученици и училишниот чувар кои беа убиени во крвавата гозба во основното училиште „Владислав Рибникар“ , а кои беа убиени од момче (13), исто така ученик во тоа училиште. Во Мали Орашје денеска се одржа и погребот на петтемина млади момчиња, соборци кои беа убиени во масакрот кај Младеновац .

На белградските гробишта во 11:30 часот на Нови гробишта беше погребан К.М.(14), во 12:00 часот на Централните гробишта Е.К.(14), А.Д.(14) во 14:45 часот на Нови Бежанијски гробишта. , М.А.(14) во 15.30 часот на Нови гробишта и Драган Влаховиќ (51) во 12.00 часот во Лешче.

Петмина другари М.М.(18), А.М.(18), Н.М.(15), Л.М.(20) и Н.С.(21) се погребани во Мали Орашје на локалните гробишта.

Утре е погребот на пратеникот полицаец, неговата сестра К.П и нивниот пријател Д.Т. кои беа убиени во Мали Орашје.

Во с. а ќе биде погребан утре.

Младеновац, Погреб
ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

Братот и сестрата на М.П., ​​полицаец и К.П., ќе бидат погребани заедно со нивниот пријател Д.Т., на кого осомничениот пукал од зад грб.

– Иако се мислеше дека ќе бидат погребани одделно, семејствата се договорија заедно да ги препратат на вечниот одмор во 13 часот, исто како што тоа го правеа семејствата на жртвите во Мали Орашје – вели селанец кој дошол на виделина. свеќа пред училиштето во центарот на селото.

Погреб, Младеновац
ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

15:40 – Погреб на девојчето А.Д.(14) на гробиштата Нови Бежанија, убиено во училиштето во Врачар.

Семејството и пријателите денеска го погребуваат девојчето А.Д.(14), кое беше убиено во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, на гробиштата Нова Бежанија во Белград.

Нејзините пријатели носат бели балони, а девојката е испратена на звукот на виолина. Пријателите во еден момент ги пуштиле белите балони да летаат кон небото.

15.00 часот – Погребот се одржа во Мали Орашје

Во Мали Орашје беше извршен погреб на погребот на петтемина пријатели кои беа убиени во крвавата гозба во Младеновац, за што е осомничен У.Б.(21).

Погребот го одржаа 15 свештеници.

– Кога пишуваме живот, треба да го пишуваме со големо З. Животот го започнуваме со породување и тој живот го живееме со оние со кои сме избрале да бидеме, со Господ кој не прегрнува, како што родителите го прегрнуваат своето дете. Никој не може никого да грабне од таа прегратка. Не дај Боже да излеземе од таа прегратка, да не умреме, да не можеме да ја смириме болката, но знаеме дека еве само запирка и за нив и за нас – го прочита говорот попот и додаде:

Простете, никогаш не ги пуштајте прегратките, нека нашите деца имаат вечен одмор. Господ нека им прости

1 / 5 ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

14:30 – Херојски отпор на убиеното девојче во училиштето во Врачар

На Централните гробишта денеска беше погребана девојката Е.К. (14), ќерка на одбојкарот и тренер Драган Кобиљски, која загина кога момче (13) на 3 мај смртно уби осум негови врсници и чувар на основното училиште „Владислав Рибникар“. .

На погребот монахот Иларион одржа пофалница и пригодна реч и по тој повод рече дека на тој кобен ден ова девојче храбро застанало пред момчето-убиец и така спасило животи на многу деца.

Драган Влаховиќ, обезбедување, погреб, Лешче
ФОТО: КУРИР

– Денеска ми е исклучително тешко да зборувам. Од оваа мака и болка се молиме Господ да им даде сила на родителите, да продолжат да живеат за Ема. Таа е војник и херој Христов и не случајно паѓаат најдобрите, за да можеме да продолжиме да живееме поради нивната жртва. Треба да се молиме и за момчето и неговата несреќна душа. Таа застана на патот на злото што беше во тоа несреќно момче и рече: „Зошто го правиш тоа, престани“, и даде време да се спасат некои деца. Кога ќе се сретнеме во другиот свет, ќе кажеме благодарам што не бранеше и заштитуваш. Исто како Драган, за кого велат дека бил кум во тоа училиште – гласат неговите зборови.

14.25 – Поворка, тажни сцени во Мали Орашје, семејствата носат кутии

Во пристаништето на црквата прво дојде семејството на М.М., кое носеше негова голема фотографија во сино одело.

Крстот го носел млад човек во црно кој едвај оди, а потоа двајца свештеници ја предводеле тажната поворка.

Кутијата ја носеле осум мажи кои имале врзани бели крпи околу рацете.

Неговото семејство и пријателите се собраа околу неговиот ковчег, чекајќи го следното ужалено семејство да го положат неговото тело до М.М., кој наполни 18 години пред месец и половина.

На ковчегот ја ставија неговата врамена фотографија и венец од бели кали и црвени рози.

Семејството на Н.М дошло до пристаништето на црквата и го донело неговиот ковчег. Неговиот крст го носел неговиот постар брат кој кобната ноќ бил со него, но се спасил од куршумот на лудата У.Б.

Погреб, Младеновац
ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

Семејствата на овие двајца момци си изразуваат сочувство и не можат да застанат на нозе.

Третиот ковчег со телото на А.М беше донесен во тремот на црквата, донесен од пријатели и роднини во црни маици и со зелени крпи околу рацете.

Во дворот на црквата во Мали Орашје, семејството донело гајба со Н.С. која била на скара со девојката која сега е во тешка состојба во белградската болница каде лекарите се уште се борат за нејзиниот живот.

Неговото семејство е настрана. Се гушкаат и плачат заедно со семејството чие дете е до нив.

И петтото семејство на Л.М. го донело телото со жртвата. И за него беше прочитана молитва, по проверката ќе започне заеднички погреб. Родителите на убиените момчиња стојат веднаш зад ковчегот.

13:30 – Во Мало Орашје пристигнаа пет свештеници од околните села

Петмина свештеници од околните села дојдоа секој од нив да го напушти семејниот дом на убиените млади и да го предаде телото на починатиот до портата на црквата во тажна поворка, ковчег, предводени од семејството и пријателите.

13:20 часот – Студентите и пријателите на убиените млади момчиња во Мали Орашје се собираат во солзи

Учениците и пријателите на убиените млади момчиња се собираат во дворот на училиштето, кое се наоѓа веднаш до локалната црква. Облечени во црна облека плачат и си ги бришат солзите и се гушкаат. Се собраа и млади мажи од локалниот фудбалски клуб да им оддадат почит на жртвите.

– Еден од убиените тренираше фудбал со нас. Ова е нешто што никој не можеше ни да го замисли. Тие само се дружеа, уживаа, а некој им ја прекина смеата. Болно копиле! – вели едно од момчињата, додека старец кој гази девет децении го пцуе убиецот.

1 / 16 ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

13.00 – Голем број мештани пред црквата во Мали Орашје

Пред локалната црква полека се собираат голем број мештани, а во дворот на црквата се е подготвено за погребот – свеќи, цвеќиња, знамиња.

Црковните ѕвона почнаа непрекинато да бијат.

12.50 часот – Говор на семејството на погребот на Драган Влаховиќ

На погребот на Драган говор одржаа членовите на семејството.

– Дојде денот за кој никој не беше подготвен. Драган за роднините секогаш бил Мита, а за другите чичко Драган. Весел, насмеан, направен за шега, најмногу сакаше деца, а немаше свои… Најсреќен беше кога доби внуци од сестрите. Секојдневно пречекуваше и испраќаше студенти. Како семејство имаме бесценети спомени, но горди сме што тој имал толку многу љубов кон своите деца. Беше несебичен со големо срце. Нему вечна слава и благодарност – рече еден од членовите на семејството, додека другиот продолжи:

– Нашиот непокаен драг син, вујко, брат на семејството… Беше некој што секогаш го поканував кога доаѓав во Белград, беше нешто посебно… Сега, покрај добрината и хуманоста, покажа и храброст таму каде што ја ширеше својата крилја мислејќи дека ќе собере зло олово, не сомневајќи се дека со тие крилја ќе ги прегрнат малите. Не успеал да ја спречи трагедијата.

12.45 – Шокантни сцени пред куќата на убиениот тинејџер во Мали Орашје

Погреб, Младеновац, Мало Орашје
ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

Пред куќата на тинејџерот М.М., кој со калашников во глава го уби полудениот убиец У.Б. влезе во неговата улица, која се наоѓа веднаш до локалната црква, не може да ги спречи солзите да течат.

Градите се отвораат и секој што доаѓа се поклонува над мртвиот М.М

12.30 – Пет погреби во Мали Орашје

Во Мали Орашје кај Младеновац, каде полудениот УБ со калашникови уби осум млади момчиња и една девојка, денеска се одржуваат пет погреби на М.М.(18), Н.М.(15), Л.М.(20), Н.С.(19) и А.М.(17). одржана на локалните гробишта.

Погреб, Младеновац, Мало Орашје
ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

Голем број локални жители, семејства и пријатели од блиските области на Шумадија пристигнуваат со наведнати глави, со цвеќиња и свеќи во рацете, за да присуствуваат на заедничкиот погреб на убиените пред капијата на црквата.

Тажната поворка од црковната капија ќе тргне до гробиштата на крајот од селото.

– Што чекаме – викала една баба носејќи цвеќе која се упатила кон куќата на младиот М.М кој пред само месец и половина го прослави полнолетството.

Пристигнаа неколку амбулантни возила и лекари да бидат во готовност доколку некому му се слоши на тажниот собир. Пред месната заедница Мало Орашје, српското знаме е спуштено на половина копје.

11.50 часот – Погреб на старателот на училиштето во Врачар, Драган Влаховиќ.

На гробиштата Лешќе почна погребот на обезбедувачот Драган Влаховиќ, кој трагично загина на 3 мај во масакрот во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар.

На гробиштата пред капелата има околу двесте луѓе, меѓу кои сегашни и поранешни студенти кои дојдоа да се простат од Драган.

1 / 6 ФОТО: ЗОРАНА ЈЕВТИЌ

Да потсетиме, Влаховиќ беше популарен меѓу учениците и вработените во училиштето каде што работеше како портир.

11.45 – Девојката која беше убиена во Врачар денеска ќе го прославеше својот 14 роденден

Меѓу трагично повредените деца е и девојчето А.Б., кое утрото со својата другарка дежурала во училишната сала. Откако од врата го убил Драган Влаховиќ, со истрел од пиштол ги застрелал двајцата. Имено, таа денеска ќе го прославеше својот 14-ти роденден.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа