„ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ ГИ УБИВ СИТЕ НА СПИСОКОТ“  е сведочењето на момчето кое го изврши масакрот: Уживав во НИВНИТЕ ВРИСОЦИ

„ЖАЛ ЈАС ШТО НЕ УБИВ СИТЕ НА СПИСОТ“ Крвта е сведочењето на момчето кое го изврши масакрот: Уживав ЧУВАВ НИВНИТЕ ВРИСОК

13-годишен ученик во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, Белград, запрепастен со своите ладнокрвни изјави по масакрот

Жал ми е што не ги убив сите студенти на списокот! Сакав да се вратам и да ги убијам сите, но ранецот со молотови коктели ми испадна во дворот и не можев.

Како што неофицијално дознава Курир, ова во разговор со работниците на Центарот за социјална работа (ЦЗСР) го изјавило момче (13), кое е осомничено за најтешкиот масакр во Србија . Да потсетиме, ученик од седмо одделение во ОУ „Владислав Рибникар“ од Врачар, Белград, во средата во 8 часот и 40 минути влегол во училиштето вооружен со пиштоли и молотови коктели.

Убил Драган Влаховиќ, училишниот чувар и осум ученици, седум девојчиња и едно момче, додека ранил шест деца, како и наставник по историја. Потоа сам се јавил во полиција од училишниот двор, се претставил по име, раскажал што направил и побарал да дојдат да го земат. „Јас сум психопат, морав да се смирам“, рекол тој, а потоа бил уапсен.

момчето осомничено за масакрот на вештерката
ОСОМНИЧЕНОТО МОМЧЕ ЗА МАСАКРОТ НА ВЕШТЕРКАТА ФОТОГРАФИЈА: ПРИВАТНА АРХИВА

Не им беше добро

Според извор, додека момчето зборувало студено, без трага на каење или сочувство за жртвите, за тоа како долго време го подготвувал злосторството, како и како го одработил планот и зошто, работниците на ЦЗСР не можеа да го сокријат своето чудење.

-Не се чувствуваа добро додека го слушаа – вели изворот на Курир. Како што објаснува тој, особено морничаво било кога момчето рекол „дека не ги ни жали убиените соборци“.

потресни сцени во средата по злосторството
ШОКАНТНИ СЦЕНИ ВО СРЕДАТА ПО ЗЛОСТОРСТВОТО ФОТОГРАФИЈА: ПЕТАР АЛЕКСИЌ

– Уживав да ги слушам нивните врисоци. Жал ми е што не ги убив сите луѓе на списокот, но кога излегов во дворот да го сменам патронот, испаднав од ранецот со молотови коктели и сакав да ги фрлам за да Полицијата не можеше да влезе во училиштето додека не го завршив она што го започнав. Тогаш ме фати паника и сфатив дека најдоброто нешто што можам да направам е да повикам полиција. Го спуштив пиштолот и се јавив – наводно детално го опишал делото.

Она што особено ги шокирало работниците на ЦЗСР при разговорот со малолетникот е тоа што тој практично признал дека некако уживал во делото, дека не само што свесно го планирал, туку и го сакал.

полицијата го изнесува осомничениот со јакна преку глава
ПОЛИЦИЈАТА ГО ИЗВАДИ ОСОМНИЧЕНИОТ СО ЈАКНА ПРЕКУ ГЛАВА ФОТО: ПРИВАТНА АРХИВА, ТАМАРА ТРАЈКОВИЌ/ЕСПРЕСО

– Момчето призна дека често гледал криминалистички филмови, серии, но и документарци за масовни убиства, дури и оние во училиштата. Тој бил особено опседнат со документарниот филм „Американска трагедија“ во кој се прикажува како страдаат мајките на жртвите, но и како страда мајката на убиецот поради тоа што го направило нејзиното дете. Тој документарец го гледал неколку пати и ја идентификувал мајката на убиецот со неговата мајка – вели изворот на Курир:

Ужива во туѓата болка

шокантни сцени од вештерката
ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД ВЕШТЕРКАТА ФОТО: ПЕТАР АЛЕКСИЌ, ТАМАРА ТРАЈКОВИЌ/ЕСПРЕСО

– Мајката на убиецот од документарниот филм ја изедначи со неговата, бидејќи веруваше дека „нема симпатии за неговите проблеми“. Всушност, тој сакал да страдаат мајките на неговите убиени пријатели, но и неговата мајка. Тоа страдање, како и плачот на исплашените и ранети деца, го гледаше како еден вид надомест за неговата душевна болка.

Нашиот извор вели и дека момчето верувало дека има проблем со општеството и околината, односно дека страда затоа што е исфрлено и отфрлено од општеството.

-Тој не бил жртва на физичко насилство, а прашање е дали бил жртва на некој друг облик на врсничко насилство. Имал лично чувство дека децата од училиште не сакаат да се дружат со него, а мајка му тоа не го сфатила и разбрала – наведува изворот и додава дека момчето испукало меѓу пет и осум куршуми кон секоја своја жртва.

ден по злосторството граѓаните масовно се збогуваат со убиените
ДЕН ПО ЗЛОСТОРСТВОТО ГРАЃАНИТЕ МАСОВНО СЕ ПРОСТУВААТ ОД УБИЕНИОТ, ФОТО: НЕНАД КОСТИЌ

– Не пукаше случајно, пукаше цел да убие. Во текот на истрагата, во училиштето биле пронајдени вкупно 57 чаури и шест куршуми – според изворот.

Не може да оди во затвор

Соговорникот на Курир вели и дека момчето толку добро го испланирало овој масакр што ја земал предвид и неговата возраст. Имено, по апсењето, полицијата на момчето му го одземала телефонот, но и компјутерите.

– Тој со денови го истражуваше кривичниот законик на Гугл, односно која е старосната граница за одење во затвор. Затоа и намерно го избрал овој момент за напад, бидејќи сфатил дека деца под 14 години не одат во затвор. Практично побрзал да го изврши делото на својот 14-ти роденден, што е во јули, за да не може да биде кривично гонет – ни објаснува изворот и забележува дека момчето било сместено во психијатриска клиника.

момчето имало список за убиство и цел план како да ги ликвидира
МОМЧЕТО ИМАЛО СПИСОК ЗА УБИСТВО И ЦЕЛ ПЛАН КАКО ДА ГИ ЛИКВИДИРА ФОТО: ПЕТАР АЛЕКСИЌ, ПРИВАТНА АРХИВА, ИЛУСТРАЦИЈА

Инаку, токсиколошките анализи покажале дека тој во моментот на упадот во училиштето не бил ниту пијан, ниту под дејство на наркотици.

Криминални серии и хорор филмови

„Criminal Minds“ и „The Purification“ му се омилени

Како што дознава Курир, покрај тоа што „пукал“ видео игри и одел на стрелиште, ова момче наводно тренирало и за ерсофт, што е воено-тактичка симулација. Како што ни кажуваат извори, неговиот татко го носел на тренинзи и заедно симулирале пукање од реплика. Покрај овие хоби, тој сакаше да гледа криминални серии и хорор филмови.

– Постојано ја гледаше американската серија „Криминални умови“, во која тим агенти напорно работи на откривање на убиецот, кој „брилијантно“ го планирал, а потоа го извршил злосторството – вели изворот. Дека уживал во хорор филмовите говори и тоа што на Фејсбук објави слика од својот лик во виолетова боја, со крстови преку очите и зашиена уста. Оваа фотографија е базирана на хорор филмот „The Purge“, ни велат извори.

-Темата се темели на тоа што во еден град во Америка сите граѓани излегуваат на улица и имаат рок од 12 часа да убијат кого сакаат, луѓе колку сакаат и дека не можат да одговараат за тој чин – наведува соговорникот.

(

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа