(ЕКСКЛУЗИВНО) ВМРО СОГЛАСНО ВО УСТАВОТ ДА ВЛЕЗАТ БУГАРИТЕ, НО ДА ИМА И НОВ НАРАТИВ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ И ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК? 

Членови на работната група за подготовка на уставните измени би можеле да предложат нов текст во Преамбулата, со кој ќе се зацврсти наративот за самобитноста на македонската нација и ќе се потенцира историскиот континуитет на македонскиот јазик до неговите темели во старословенскиот јазик. На таков начин барањето за внесување на Бугарите во Уставот би станало прифатливо за сите, вели добро упатен извор за Плусинфо.

Членови на работната група за подготовка на уставите измени би можеле да предложат во Уставот да се внесат Бугарите, Хрватите и Црногорците, но истовремено Преамбулата да се дополни и со нов наратив за историската генеза на македонската нација и на македонскиот јазик, дознава Плусинфо од добро упатени експертски извори.

ТЕКСТОТ ВО ЦЕЛОСТ НА ПЛУС ИНФО

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа