ПРЕСВРТ ВО ЕВРОПА, ПОТЕГОТ НА МАКРОН СОЗДАДЕ ХАОС! ѝ сврте грб на Америка и направи пеколен „ПАКТ“ со Кси Џинпинг!

Речиси три недели по патувањето на францускиот претседател во Кина, се повеќе иритирачки детали од неговите договори со Си Џинпинг излегуваат на виделина.

ИЗВОР: PROFIMEDIA

Со својата нова надворешна политика, Емануел Макрон се чини дека сака да раскине со своите француски партнери . По неговата контроверзна изјава дека Европејците не треба да дозволат Америка да ги вовлече во војна за Тајван, доаѓа откривањето на тајниот договор меѓу него и кинескиот владетел Кси Џинпинг да ја доведат Украина на преговарачка маса со Путин, диктаторот на Кремљ, ова лето. Макрон сака да биде соработник во кинескиот „мировен план“ за Украина.

Тој план беше со право критикуван од либертаријанските партнери на Киев, бидејќи Пекинг го усвои пристапот на рускиот агресор и ја именува Украина како соучесник во војната. Сега се чини дека Макрон го споделува овој пристап на Пекинг и Кремљ. А, тоа што кинескиот амбасадор во Париз во исто време објави дека државите од поранешниот СССР, вклучително и Украина, всушност не се држави признати со меѓународното право е сè само не случајност.

 

Пресврт во политиката на Пекинг кон Украина

Така, Франција станува сцена на пресврт од 180 степени во политиката на Кина кон Украина . До сега, Пекинг секогаш тврдеше дека се залага за суверенитет на националните држави, како што е напишано во Повелбата на Обединетите нации. Иако Пекинг ја призна Украина и склучи далекусежен економски договор со Киев во 2013 година, номенклатурата во Пекинг не беше во можност да го осуди рускиот напад врз оваа суверена држава. Критичарите на Кина со право укажаа на оваа противречност уште од почетокот на руската војна. Но, нема повеќе контрадикторност: јасно е дека за Кси Џинпинг Украина воопшто не е суверена држава.

Што треба да биде јасно дури и на последниот скептик дека Пекинг не може да биде посредник за мир во оваа војна. Си го тврди истото како и неговиот пријател Путин. Во чиј политички светоглед ја нема Украина. Постои само „Света Русија“, која ја опфаќа територијата на Украина. Затоа Путин киднапира деца од Украина: да ги русифицира. Затоа Путин ги ограбува уметничките богатства од Украина: да ја ограби оваа земја од нејзината култура. А тој човек, ваков Путин, по кого е распишана меѓународна потерница за воени злосторства, Макрон сака да седне на иста маса со претседателот Зеленски.

 Makron i Si ĐinpingИЗВОР: PROFIMEDIA/THIBAULT CAMUS/POOL/SIPA

Ако изјавата на Макрон за Тајван беше сериозна несреќа, овој развој на настаните е целосна катастрофа за француската дипломатија и угледот на Франција во слободниот свет . Од добро упатени извори во Париз може да се слушне дека тамошното Министерство за надворешни работи било шокирано од постапката на Макрон и дека – по којзнае кој пат – морало да се справи со санирање на настанатата штета. Макрон во моментов е под огромен внатрешен притисок поради неговата пензиска реформа и би сакал да го искористи својот надворешнополитички „успех“ за да им покаже на Французите дека имаат силен претседател кој може да разговара со кинескиот претседател на еднаква основа.

Франција на линијата со Индија и Кина

Жртвите на Макрон се нападнати Украинците, како и жителите на Тајван, за кои кинескиот напад на нивниот остров сега стана поверојатен: благодарение на изјавите на Макрон. Под негово водство, Франција сега тргнува по пат сличен на оној на Бразил и Индија: и тие се пријатни со Кси за украинското прашање: повикуваат на мировни преговори додека ја прифаќаат реториката на Кремљ.

За Макрон, тука игра улога и фактот дека Париз сè уште сака да се одмазди за Договорот AUKUS меѓу Америка, Велика Британија и Австралија. Три земји одлучија да ја вооружат Австралија со подморници на нуклеарен погон – Австралија го отфрли моделот на дизел од Франција во корист на атомскиот од Америка . Елисејската палата свиреше во гнев затоа што француската индустрија за оружје губи милијарди евра од планираната продажба на модел на француска подморница што е веќе застарена. Набргу потоа, американскиот претседател Џо Бајден го прими бесниот Емануел Макрон, кој очигледно не беше задоволен од овој гест. Приватната средба со Си Џинпинг, која траеше неколку часа, изгледа беше.

Пресврт за Европа

За Господарот на Кина, фактот што ја доби поддршката од Франција, нуклеарна сила која има свои острови и бази во западниот Пацифик, не може да биде подобар резултат од оваа средба. Со него Кси го уништи заедничкиот пристап на европската надворешна политика. Штетите на оската Париз-Берлин-Варшава се огромни.

Европа сега е на пресврт, бидејќи Париз го размени пријателството со своите европски партнери за сојуз со кинеската и руската диктатура . Ако Макрон веднаш не ја исправи својата огромна грешка, неговите постапки ќе ја загрозат Европската унија како целина.

(МОНДО/Автор: проф. д-р Александар Герлах/Превод: Мирко Вулетиќ)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа