Еурека: Научниците ги открија најдобрите начини да го заспиете вашето бебе

Истражувањето, спроведено од меѓународен тим експерти, покажа доста интересни податоци

 

Меѓународен тим на научници ги откри најдобрите методи за да им помогне на бебињата да заспијат додека го промовираат правилниот развој на однесувањето на детето. За да го направат ова, експертите ја проучувале врската помеѓу начините на кои родителите прибегнуваат во различни култури и разликите во карактеристиките на личноста на децата. Ова е објавено во статија објавена во списанието Frontiers in Psychology.

Во студијата учествувале 841 семејство со деца на возраст од 17 до 40 месеци од Белгија, Бразил, Чиле, Кина, Финска, Италија, Мексико, Холандија, Романија, Русија, Шпанија, Јужна Кореја, Турција и САД. 

 

Темпераментот на детето беше измерен со помош на прашалникот за однесување во раното детство (ECBQ), кој оценува три главни групи на особини на личноста – раздразливост (активност, ентузијазам, склоност кон социјален контакт), негативна емоционалност (страв, претрупаност, срамежливост, чувствителност и тешкотии). сон) и зголемена контрола (фокусирање и префрлање на вниманието, надминување на навиките).

Родителите, исто така, пополнија Прашалник за дневни активности (DAQ), обезбедувајќи информации за практиките во домаќинството и грижата за децата, со акцент на практиките пред спиење на родителите. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа