КЛЕОПАТРА Е ПОСЛЕДНАТА МАКЕДОНСКА ВЛАДЕТЕЛКА ОД ДИНАСТИЈАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ! НЕЈЗИНИОТ ТАТКО ПТОЛОМЕЈ Е МАКЕДОНЕЦ А МАЈКАТА ДОМОРОДНА ЕГИПЈАНКА

May be an image of text that says '"...As to the Ethiopians, Troglodytes, Hebrews, Arabians, Syrians, Medes, Parthians, and many others whose language she (Cleopatra) had learnt; which was all the the more surprising because most of the kings, her predecessors, scarcely gave themselves the trouble to acquire the Egyptian tongue, and only several of them quite abandoned the Macedonian tongue". Macedonia: a True Endless Story... (Plutarch, Life of Antony. XXVII)'

 

Родена во Александрија, во Птоломејски Египет, 69-та година п.н.е., Клеопатра Седма била последната македонска владетелка од династијата на Птоломеј Први – генерал на Александар Македонски. Но, во новата, демек „документарна“ ТВ-серија на Нетфликс, славната македонска кралица на Египет овојпат ја глуми Адел Џејмс, која е со африканско црнечко потекло.

 

Тоа, велат, е очигледен фалсификат на историјата.
Афроамериканците, т.e. црнците во САД, се чини, тргнаа по патот на Грците и Бугарите кои сакаат да присвојуваат и крадат туѓи историски личности. Но, со ова само покажуваат слабост и истакнуваат дека тоа што немаат свои великани во антиката, им причинува фрустрација и комплекс.
Египетскиот адвокат Махмуд ал Семари поднесе тужба против Нетфликс за кршење на законите за медиуми и обидите „да го избрише египетскиот идентитет“. А, и еден од најпознатите археолози во земјата, Захи Хавас стои на ставот дека Клеопатра имала „бела кожа, а не црна“.

 

Глумицата Адел Џејмс на Твитер кусо и арогантно им одговори: „Ако не ви се допаѓа поделбата на улогите, не гледајте“.
Некои велат и дека Клеопатра наводно била „Гркинка“. И тоа е лага. Нема никакви показатели за тоа.
Клеопатра Седма е Македонка, родена во 69 г. п.н.е., и била последната кралица од македонската династија на Птоломеј Први, Македонец и генерал на Александар Македонски. Таа на престолот го наследила нејзиниот татко Птоломеј Дванаесетти и владеела од 51. г. п.н.е. до нејзината смрт во 30. година пр.н.е. После тоа, Египет потпаднал под римска доминација. Припадниците на Птоломејската династија, говореле повеќе јазици, меѓу коишто и древно-македонски, старо-грчки, но и старо-сириски, медски, партски (персиски), арабјански, етиопски јазик, според Плутарх. Тој вели и дека самата Клеопатра говорела најмалку девет јазици, а била и меѓу ретките владетели од династијата кои научиле и древно-египетски.

 

 

Етничкото потекло на мајката на Клеопатра е непознат, а некои историчари велат дека е можно таа да била домородна Египќанка, или од друг дел на Африка.
Продуцентите на она што требаше да биде „документарец,“ велат дека ТВ-серијата е „одраз на вековната дебата за расата на Клеопатра“.
И Џејда Пинкет-Смит, американската глумица која е наратор и продуцент на оваа драма, рече: – Не гледаме, ниту слушаме често приказни за „црните кралици“, и мене и на мојата ќерка, и на нашата заедница ни е многу важно овие приказни да бидат познати.
Сите овие изјави се осудени во Египет. Захи Хавас, истакнат египтолог и поранешен министер за антиквитети, тврди дека тоа е измислица и лага.
– Нетфликс се обидува да предизвика конфузија со ширење лаги дека потеклото на египетската цивилизација е црнечко, изјави тој.
Махмуд ал Семари побара од државниот обвинител да преземе „неопходни правни мерки“ и да го блокира пристапот до услугите на Нетфликс во Египет. Нетфликс е обвинет и за промовирање афроцентризам и бришење на египетскиот идентитет.
Пред повеќе години, Афроамериканците се обидоа да си го присвојат и римскиот император Септимиј Север како некаков „црнец“. И тој фалсификат на историјата, како и секоја слична лага – пропадна.
Преземено од „МИА“, „Нова Македонија“, „Канал 5“, „Република“, „Факултети“ и други медиуми од Македонија.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа