Неколку руски извори велат дека лековите за рак на 70-годишниот претседател се променети и дека тој има посериозна болест отколку што сфаќа пошироката јавност.

Непотврдени гласини се појавија во текот на изминатите неколку дена дека рускиот претседател Владимир Путин доживеал благ „нервен слом“ предизвикан од менувањето на лекови за рак. Ова го пренесува The Mirror, цитиран од украински Фокус.

 

Неколку руски извори велат дека Путин (70) земал лекови за рак и дека има посериозна болест отколку што сфаќа пошироката јавност.

Нема независна потврда за овие гласини, но за нив се разговара во неофицијални руски медиуми.

 

„Сега тој е на трет курс на лекување“, рече аналитичарот Валери Соловјов, поранешен професор во МГИМО. „Претходните два беа крајно неуспешни.

 

Телеграмскиот канал „Генерал СВР“, кој наводно го води руски научник и кој наводно објавува внатрешни информации од Кремљ, има објава дека здравјето на Путин се влошува, тој е под постојан медицински надзор и се обидува да не се напрега со државата. работи, и покрај проблемите на неговата армија во Украина.

 

Во вторник, на 18 април, Путин можеби имал нервен слом. Во вечерните часови, претседателската гарда наводно слушнала чудни звуци кои доаѓале од собата на претседателот. Сепак, шефот на Кремљ не одговори на тропањето на вратата. Седум минути подоцна чуварите ги повикале дежурните медицински лица кои решиле да влезат во собата.

 

„Путин седеше на подот во близина на софата и хистерично плачеше. Носеше само мокра бела маица, која најверојатно се обиде да ја соблече и црн чорап на десната нога, до него лежеше искината пелена, која Путин постојано ја користи во последно време“, се наведува во објавата.

Претседателот практично не одговори на апелите и продолжи неконтролирано да плаче. Обидите да се разбере што се случило траеле 10-15 минути, по што по консултација со присутните лекари, на Путин му вбризгале инекција, наводно антипсихотик.

Лекарите се изгубени во претпоставките, но признаваат дека ваквата состојба на претседателот е поврзана со несаканите ефекти од новите лекови.

„Но, ваквото однесување на шефот на државата веројатно нема да ги инспирира граѓаните на Русија да продолжат да го толерираат режимот“, забележува авторот на публикацијата.

Лекарите го откажаа претходно препишаниот лек кој требаше да биде основа на текот на терапијата.

Во интервју за каналот Јутјуб „Во потрага по излез“, Валери Соловеј рече дека Путин не отишол во окупираните региони на Украина – неговиот двојник е таму, „и сите знаат за тоа“.