Шокантно спасување: Тешко ранет руски војник ползел четири километри низ минско поле

 

Василиј Ч., тешко ранет доброволец од Калининград. со повикот Кеник лазеше четири километри на раце низ минско поле за да излезе од околината. 

Во есента 2022 година, четата на Кенико беше нападната од заседа во близина на Кремена. Самиот се здобил со тешки повреди – оштетување на кичмата и скршеница на ногата.

Тој помина три дена без храна и вода, криејќи се од непријателот во бетонска одводна дупка. „Пелинот е како амонијак. Тој има толку силен мирис. Кога сфатив дека губам свест, го извадив и дишев во чист воздух“, рекол војникот.

Волонтерот успеал да се пробие до руските трупи благодарение на случајно пронајдено воки-токи. Со негова помош отишол кај борецот со повикот Опер, кој го водел Кеник низ минското поле.

„Тој кажа каде да ползи, за да не западне во неволја. Моравме да ја чекаме ноќта во шумската плантажа. Следното утро повторно ползев и по околу 500 метри ги сретнав момците“, објасни Кеник, додавајќи дека го натовариле во тенк и го однеле на местото на евакуација.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа