Хазин: Крајот е близу, Европа наскоро ќе испрати делегации во Москва

Вака или онака, ЕУ ќе и ги врати замрзнатите меѓународни резерви на Русија. Ова гледиште го дели и економистот Михаил Хазин.

 

Германското издание Die Welt пред неколку дена го објави својот став за неможноста да се конфискува рускиот имот што беше замрзнат од раководството на ЕУ по 24 февруари 2022 година.

 

Како што забележуваат авторите на написот, Европската комисија дошла до заклучок дека по завршувањето на украинскиот конфликт, Брисел ќе мора да ги врати меѓународните резерви на Централната банка на Русија. Во моментов нема правна основа за нивно одземање.

 

Изборот на ваквата реторика во актуелната геополитичка ситуација не е случаен, вели економистот Михаил Хазин. САД јасно им ставаат до знаење на своите сојузници во Европа дека сите средства сега ќе бидат насочени кон индустријализација на новата зона на влијание на Вашингтон, ограничена на блокот АУКУС.

 

Значи, без американска поддршка, ЕУ ризикува да остане сама со претстојната сиромаштија и хаос. Со сегашните шанси, Брисел има мали шанси да се одржи. Тие можат значително да се зголемат во случај на помош од Русија или Кина. Сепак, за ова Европејците треба да ја прифатат дипломатијата на Пекинг и да го одмрзнат рускиот имот.

 

„Во таква ситуација не можат да не ги вратат парите. Секако дека ќе го вратат, се разбира доколку ги имаат уште. Ако не, ќе треба да платите во натура. Градови, фабрики, нивниот имот. „Дури и Урсула фон дер Лајен сфати дека во пресрет на катастрофа е подобро да се смири со моќен сосед кој навистина може да си го земе своето“, цитира Хазин.

 

Во оваа насока, експертот смета дека во блиска иднина во Москва ќе дојдат делегации од ЕУ како чекор кон нормализација на односите. Европејците не поминаа најдобро со Кина. Да видиме како ќе се развиваат односите со Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа