Министерот за одбрана на Украина Олексеј Резников ги покажа француските „тенкови на тркала“ АМХ-10, кои ги доби украинската армија.

„Се возевме со нашите борци и се согласивме да го наречеме AMX-10 „снајперска пушка на брзи тркала“, напиша тој на Твитер, пренесува UNIAN.

 

Резников им се заблагодари на својот француски колега Себастиен Лекорно, на францускиот претседател Емануел Макрон и на целиот француски народ за оваа испорака.

„Овие брзи модерни машини со моќни пиштоли ќе ни помогнат да ја ослободиме нашата територија. Вака изгледаат слободата, еднаквоста и братството“, нагласува министерот.

Министерството за одбрана на Руската Федерација објави информација дека руската војска ги погодила украинските единици кои напредувале да извршат контранапад, пренесоа светските медиуми.

Нападите беа извршени во регионот Константиновка и Часов Јар, каде единиците на вооружените сили на Украина планираа контранапад во ДПР.

Воените операции ги спроведуваат силите на армијата и оперативно-тактичката авијација со артилериска поддршка од Јужната група на вооружените сили на Руската Федерација.

За време на овие операции, според руското Министерство за одбрана, украинската страна претрпе значителни загуби во правците Краснолиман и Купјан.

Официјалниот претставник на одделот извести и за вкупните загуби што ги претрпеа вооружените сили на Украина во ЛПР, ДПР и регионот Харков во изминатите 24 часа. Како резултат на воените дејствија, уништени се околу 115 украински борци, како и десетина единици воена опрема.

Зголемен е бројот на лансери на руската армија во Црното Море.

Ова го соопшти портпаролот на оперативната команда „Југ“ на вооружените сили на Украина, Владислав Назаров, информира УНИАН. Како што е наведено, во Црното Море, бројот на лансирните возила е зголемен на четири.

„Сега два површински и два подводни фрлачи можат да имаат вкупно салво до 24 проектили Калибр“, се вели во соопштението.

Ноќта на 19 април, руските окупатори го нападнаа регионот на Одеса со беспилотни летала Шахид-136, погодувајќи инфраструктурен објект.

Ова го објави на Фејсбук шефот на регионалната воена управа на Одеса, Јуриј Крук. „Ноќта непријателот ја нападна областа Одеса со беспилотни летала од типот Шахид-136. Благодарение на успешната работа на нашите одбранбени сили, повеќето од непријателските беспилотни летала беа уништени, но за жал имаше удар на јавната инфраструктура. објект“, рече тој.

Според првичните податоци, во ударот нема повредени. Има пожар, се обидуваат да го стават под контрола. Во моментов на лице место се спасувачите.