ГАСПРОМ: Тешко на Европа, вистинската криза допрва доаѓа!

На Европа ќе и биде многу тешко да го наполни складиштето на гас на минатогодишното ниво, откако ја завршија зимската грејна сезона со релативно ниски залихи.

Ова го соопшти рускиот гигант за природен гас Гаспром, пренесува Ројтерс.

 

 

Европската унија инвестираше многу во увозот на течен природен гас (ЛНГ) минатата година и усвои регулативи за зголемување на складирањето за да избегне недостиг по намалувањето на испораките на руски гас во Европа.

„Газпром“ соопшти дека заклучно со 16 април, складирањето во Европа содржело 56,6 милијарди кубни метри (bcm) гас, што е помалку од 58 милијарди кубни метри во истиот период во 2020 година, на почетокот на пандемијата COVID-19.

Во пораката на социјалната мрежа Телеграм, Газпром рече дека на Европа и помогна релативно благото време, што можеби нема да биде случај следната година.

Повторното полнење на складиштето може да стане „нетривијална задача“ за европските компании, пишува „Газпром“.

„Ќе биде многу тешко да се направи, со оглед на политички мотивираните одлуки насочени кон отфрлање на увозот на руски гас од гасоводот. Конкуренцијата за ЛНГ во голема мера ќе влијае на количината на гас достапен на европскиот пазар “, велат од Гаспром.

Минатогодишниот европски увоз на руски гас од гасоводи изнесуваше 62 милијарди кубни метри, што е за 60 отсто под просекот од претходните пет години, покажуваат податоците на Европската комисија.

Испораките на Русија во ЕУ се очекува да паднат на 25 милијарди кубни метри оваа година, под претпоставка дека протокот низ гасоводот Турски тек и преку Украина се во согласност со обемот во декември 2022 година, предвидува Меѓународната агенција за енергија (ИЕА).

(B92)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа