На плоштадот на независноста во Киев пред речиси една деценија, стотици илјади фрустрирани Украинци протестираа и го соборија Виктор Јанукович, близок до рускиот претседател Владимир Путин.Вака започнува коментарот на колумнистот на Politico, Џејми Детмер, споделен од БГНЕС.Според обичните Украинци, следниот Востанието ќе

биде со цел да се заврши работата на претходните два Мајдана, да се демократизира Украина и конечно да се исчисти корупцијата која со децении го кочи развојот на земјата.

Револуцијата на Мајдан во 2014 година, се разбира, имаше несакани последици, поттикнувајќи настани што ја доведоа Украина таму каде што е денес – бранејќи се од руската инвазија наредена од одмаздољубив и огорчен Путин.

 

И како што оваа обоена револуција имаше последици, така и војната формираше силно чувство за национална припадност и роди огромни очекувања за подобра иднина – очекувања кои тешко ќе се остварат.

Поранешен украински министер неодамна рече:

„Мајданот може да се повтори. Оваа војна поттикна големи надежи и луѓето ќе бидат многу нетрпеливи за промени. Ќе сакаат пари, правда и завршување на реформите што ги бараа уште во 2014 година и ќе ги сакаат брзо“, рече тој. .

И додека пловидбата во турбулентните повоени политички води би било тешко за секој лидер, според поранешниот министер, на украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе му биде особено тешко, бидејќи тој стана дел од проблемот – лидер со автократски тенденции.

Ова може да звучи изненадувачки однадвор гледајќи внатре. На крајот на краиштата, една година Зеленски беше поздравен како олицетворение на украинскиот отпор, па дури и како икона на демократијата.

Тој сè уште е аплаудиран затоа што ја одбил американската понуда да избега од Киев кога руските тенкови беа на заканувачки 60 километри од главниот град, а неговата инспиративна воена реторика и волшебна ораторство помогнаа да се убедат САД и Европа да ја поддржат Украина во нејзиниот егзистенцијален час на потреба.

Лидерските квалитети, комуникациските вештини и нескротливиот дух на Зеленски се исто така за пофалба дома во Украина. Анкетите на јавното мислење покажуваат високи резултати – повисоки се само оние од армијата. Но, искусни набљудувачи велат дека неговиот рејтинг од 84 проценти е резултат на расположението и предвидуваат дека ќе опадне штом ќе помине егзистенцијалната закана – исто како што беше набргу откако популистичкиот комичар, кој стана претседател, беше избран убедливо во 2019 година, откако вети дека ќе ја заштити интересите на народот против богатите и владејачката класа.

За жал, Зеленски не успеа да ја повтори својата улога како телевизиски „народен претседател“ во реалниот живот, при што неговата поддршка во еден момент падна на само 11% откако го разреши реформски настроениот премиер, ја построи неговата влада со пријатели и поранешни бизнисмени партнери. а ништо не постигна со својата антикорупциска кампања.

Наместо тоа, украинскиот претседател беше обвинет дека станува сè поавторитарен и го прекршува законот со издавање претседателски декрети за казнување на противниците, сето тоа во име на борбата против руската агресија – но, исто така, велат некои критичари, со цел да се подели неговите политички противници.

Четири месеци пред руската инвазија, Зеленски и двајца негови блиски соработници беа вклучени во офшор финансиска активност.

Врз основа на „Пандора документи“ – збирка документи што ги откриваат офшор активностите на политичките лидери и други истакнати личности ширум светот – Проектот за известување за организиран криминал и корупција откри дека украинскиот лидер создал офшор компании пред да стане претседател, но продолжил да профитира од нив и по преземањето на функцијата. Зеленски од своја страна негира дека со овие средства извршил перење пари или незаконски активности.

Неговите политички противници тврдат дека штом пушките ќе замолчат, ќе има прашања за настаните што доведоа до војната и зошто Зеленски ги игнорирал острите предупредувања од западните разузнавачи за големата веројатност од руска инвазија и не ја ставил Украина во војна многу порано. рано.

Опозициските политичари и лидерите на граѓанското општество рекоа дека Зеленски, исто така, ќе биде под лупа за начинот на кој тој и неговиот близок тим стари пријатели и поранешни деловни партнери владееле за време на војната – на начин што не е различен од начинот на кој го правеле тоа пред инвазијата. , обидувајќи се да воспостави „управувана демократија“ со една доминантна партија.

„Се разбира, ние мора да ја поддржиме владата и мораме да останеме обединети“, рече Микола Књажицки, опозициски пратеник од западниот град Лавов. „Но, јас сум загрижен за иднината на демократијата во мојата земја. Дури и во време на војна, мора да има политичка опозиција, демократскиот процес мора да продолжи, мора да има парламентарна контрола“, рече тој.

Како и другите, Књажицки истакна дека Зеленски ги користи овластувањата на претседателот за време на војна и воена состојба за да консолидира поголема моќ , да ги контролира радиодифузните медиуми, да го остави парламентот на страна и да го игнорира законодавниот надзор за тоа како се распределуваат државните средства — и на кого – и дали нивните корисници се деловни сојузници на украинскиот претседател или компании поврзани со членови на неговата владејачка партија.

Некои, исто така, стравуваат дека глобалното обожавање што го добива Зеленски ја поттикнува неговата опсесија со величественост.

„Тој мисли дека е политичар број еден во светот и дека Џо Бајден е многу, многу под него, а уште подалеку се лидери како Макрон и Шолц“, вели поранешниот министер, додавајќи дека ова не е здраво и навестува лошо. .

Како и другите, тој спомна дека украинскиот лидер изгледа не сака да ја сподели сцената или центарот на вниманието, како актер кој сака да ги добие сите најдобри реплики, а поранешен советник на Зеленски рече дека неговата канцеларија секогаш ги прегледува податоците од анкетите. го засенува.

Критичарите велат дека оваа определба да се биде постојан протагонист може на некој начин да објасни зошто Зеленски ги отфрла повиците за формирање коалициска влада во Украина во најтешкиот час во земјата.

Но, Тимофеј Милованов, директор на Киевската школа за економија, кој исто така е поранешен министер за економски развој и неформален советник на владата, ги отфрла тврдењата дека Зеленски има автократска низа. „Во основа, Зеленски одговара на она што го сака народот. Мислам дека Украина е многу среќна што го има. Мислам дека претходните претседатели ќе капитулираа во првите недели од војната и ќе преговараа“, рече тој.

Според Милованов, Зеленски гради национална држава и затоа нема друг избор освен да ги заобиколи институциите, бидејќи премногу често тие се освојувани од лични интереси. „Никој не знае каква поголема перспектива има на ум Зеленски. Мислам дека во последните три години на функцијата тој ги промени своите ставови бидејќи ја сфати пошироката перспектива и силите на работа. Мислам дека на многу начини тој разбира повеќе од повеќето од нас“, додаде тој.

И во јануари, за време на едно од неговите ноќни телевизиски обраќања, Зеленски ги увери Украинците дека „нема да има враќање на претходниот начин на живот“.

Но, забелешките дојдоа во време на корупциски скандал со незаконски плаќања и надуени воени договори што доведе до серија оставки и отпуштања на неколку високи украински функционери – вклучително и пет регионални гувернери и четворица заменици министри. Скандалот излезе на виделина откако истражувачки новинар објави детали за лажни договори, а владата не постапи.

Уверувањата на Зеленски не смируваат некои ветерани набљудувачи на земјата.

„Не видовме доволно значителен напор за справување со корупцијата – иако можеби со еден важен исклучок“, рече поранешен висок американски дипломат кој има значително искуство во Украина. „Мислам дека тие навистина се обидуваат да спречат пренасочување на кој било дел од огромната помош од Западот што ја добиваат. Верувам дека ги разбираат ризиците доколку дојде до голем скандал.

Но, поранешниот дипломат рече дека она што го погодило на неодамнешните состаноци со опозициските политичари и лидерите на граѓанското општество во Киев е како, „од една страна, тие навистина ја ценат силата на Зеленски како воен лидер“, но се „длабоко загрижени“ и поради неговата корупција и авторитарен стил“.

„Според нив, пресметка ќе има веднаш по завршувањето на војната“, рече тој. „И јас мислам,