СЕКОЈА ДОМАЌИНКА МОРА БАШ ВО ОВА ВРЕМЕ ДА БОИ ЈАЈЦА: А во водата во која се варат задолжително додајте 1 работа ЗА ЗДРАВЈЕ

Доколку сте во дилема кога треба да ги бојадисате јајцата за Велигден – ви пренесуваме прецизен одговор од етнолог.

СЕКОЈА ДОМАЌИНКА МОРА БАШ ВО ОВА ВРЕМЕ ДА БОИ ЈАЈЦА: А во водата во која се варат задолжително додајте 1 работа ЗА ЗДРАВЈЕ

Кога се бојадисуваат јајцата за Велигден?, Фото: Shutterstock

Во Србија за Велигден се бојадисуваат јајца од 16 век, а без овој посебен обичај не можеме ни да замислиме еден од најрадосните христијански празници. Во меѓувреме се смислија разни техники на украсување, а најважно е првото јајце да се обои црвено , бидејќи ја симболизира невината крв на Спасителот пролеана на Голгота, но во исто време е и боја на воскресението и е. оставен да биде чувар на куќата . Но, и денес кај нашиот народ постои дилема кој ден и во кое време да се фарбаат јајцата.

 

Велигденски јајца
фото: Shutterstock

– Јајцата се пржат , во зависност од регионот, од Велики четврток до Велика сабота, но најчесто на Велики петок, рано наутро – вели Весна Марјановиќ, етнолог и антрополог.

Ако не пристигнете во раните утрински часови, тогаш обојте ги до пладне . Ова обично го прави домаќинката на куќата. Имено, прво се моли, а потоа мора да додаде малку света вода во водата во која ќе ги свари јајцата.

 

Свети Водици
фото: Курир / Зорана Јевтиќ

Потоа, на Велики петок, денот на мачеништвото на Исус Христос, домаќинството ја чита следнава молитва за простување на гревовите :

Отец небесен ,

Ти благодариме што во полнотата на времето си го испратил својот Син во овој грешен свет, не за да го осудуваш, туку светот да биде спасен преку Него; сите што веруваат во Него да бидат избавени од гревот и смртта и да станат наследници со Него на вечниот живот.

Денес се сеќаваме на болката и страдањето на твојот Син, кој беше подготвен да поднесе сè за да можеме да се ослободиме од казната на гревот. Тој ја плати цената, давајќи го својот живот како откупнина, за да ни го понуди дарот на вечниот живот.

Исус Христос
фото: Shutterstock

Помогни ни никогаш да не го земеме здраво за готово овој огромен дар на љубов за нас грешниците. Ти благодарам што преку Христа му подаде рака на пријателство на секој грешник и ти благодарам што преку верата во Неговата жртва добиваме простување на гревовите и вечен живот.

 

Ти благодарам, Господи Исусе, што страдаш за нас, праведниот за неправедните да нè доведеш кај Бога. Ти благодариме што сме излечени од Твоите рани . Ти благодарам што поради Твојата голема жртва се ослободивме од ропството на гревот. Ти благодарам што гревот и смртта се поразени и што после овој живот на земјата ќе дојдеме во Твоето Царство и ќе ја поминеме вечноста со Тебе.

 

И додека одиме низ овој живот, Твојот Дух нека нè исполни и нè води во вистината на Твоето Слово. Помогни ни да трошиме повеќе време секојдневно во Словото, молитвата и правењето добри дела . Помогни ни да бидеме искрени сведоци за Твоето Царство, така што многу повеќе изгубени луѓе ќе слушнат за Радосната вест и ќе се спасат од вечното уништување. Амин!

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа