ЗОШТО НИКОЈ НЕ ЗБОРУВА ЗА ОВА? Масакр во битолско извршен од албанци во 1903, реката била полна со трупови на жени и деца

Масакрот извршен од Албанци во 1903 година.
Реката во Битола била полна со масакрирани тела на жени и деца.
Големо јунаштво од народ со зајачко срце.
„… The dreaded bashi-bazouks of Turkish army have begun operations In Macedonian uprising. They were reported to be massacring hundreds under the leadership of Albanian chiefs. Its said river at Monastir [Bitola] was full of bodies of women & children mutilated by bashi-bazouks. …“
All reactions:

10

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа