ДОАЃА РЕТРОГРАДЕН МЕРКУР, ПОСИЛНА ОД КОГА БИЛО: Еве кој ќе биде најсилно погоден од минатото и кому се ќе оди наназад

Дознајте што ви кажува вашиот хороскоп за ретроградниот Меркур од 21 април до 15 мај 2023 година.

ДОАЃА РЕТРОГРАДНАТА МЕРКУРИЈА, ПОСИЛНА ОД КОГА И НЕКОГАШ: Еве кој ќе биде најсилно погоден од минатото и кому се ќе оди наназад

 

Време е за подготовка – веќе на 7 април Меркур почнува да влегува во своите ретроградни јамки во знакот Бик, што ќе не принуди сите да се осврнеме на темата за самодовербата, исхраната, финансиите и самопочитта. До 15 мај ситуацијата околу овие прашања ќе биде повеќе или помалку разјаснета или развиена, што значи дека сите ќе извлечеме лекција за трпение и барање некаква смисла.

 

Во астрологијата, знакот Бик владее со втората куќа, која е одговорна за она што го има човекот: не се само финансиите, туку сета негова енергија воопшто.

 

Меркур ретрограден
фото: Shutterstock

Затоа неизбежно губиме нешто на патот кон подобрување на финансиите, самодовербата и начинот на живот. А ретроградниот Меркур од 21 април до 15 мај ќе не натера сите да паузираме за да се разбереме себеси, нашите вредности и нашите приоритети, пишува Atma.hr.

Овен

Меркур ретрограден ќе биде во вашиот сектор на финансии, самодоверба и како ја распределувате енергијата. Прво, може да си ги вратите парите кои се заглавени некаде (долг), и второ, може да ве контактира поранешен работодавец или личност која многу влијае на вашата самодоверба.

 

Исто така, во овој период ќе се занимавате со тоа колку се цените себеси – ќе мора да се вратите во минатото за да сфатите како денешната ситуација е поврзана со она што самите сте го пуштиле во вашиот живот.

Бик

Меркур ретрограден ќе биде во вашиот сектор на изгледот, телото и дејствувањето – може да го смените местото на живеење или ќе има промена во занимањето.

Дополнително, ретроградниот Меркур ќе ви донесе внимание на вашиот имиџ и како се позиционирате – можеби ќе одлучите да се вратите на старата боја на коса или да ангажирате стилист кој ќе ви помогне да ја организирате вашата гардероба и да внесете нешто ново во вашиот изглед.

Меркур исто така може да ве натера да промените нешто поврзано со вашето дете или работа.

Близнаци

Меркур ретрограден ќе биде во вашиот сектор на потсвеста, спиењето, илузиите. Тој може да ви даде патување до место каде што веќе сте биле, а во психолошка смисла, можете да се вратите кај психолог со кој претходно сте работеле за да откриете некои од вашите стравови или проблеми.

Генерално, ретроградниот Меркур во секторот на потсвеста често дава несоница бидејќи мозокот почнува да работи како воденица – како да барате некаков одговор дење и ноќе. Сè повеќе набљудуваш што се случува, како да паѓа превез и вселената да ти покажува – види, си бил маѓепсан, а сега маглата се крева.

Следете го она што ви го кажуваат соништата – таму ќе наидете на важна слика.

Рак

Меркур ретрограден ќе биде во вашиот сектор на пријатели, тимови и истомисленици, што значи дека ќе започнете да комуницирате со оние луѓе со кои претходно сте работеле или живееле.

Исто така, овој сектор од вашата табела е одговорен за вашите амбиции и соништа: како да ќе анализирате колку тоа што го сакате за себе во иднина е во корелација со вашите вредности.

Ќе ве испитуваат и во односите со пријателите – може некој да се врати од минатото или вие самите ќе одите да посетите пријател.

Лав

Ретроградниот Меркур ќе биде во вашиот сектор на кариера – ќе изгледа дека ги преиспитувате вашите цели, достигнувања и професионални задачи. Можно е вашиот поранешен шеф да се врати и да ве замоли да работите за него. Или пак ќе треба да пререгистрирате некои документи на работа поради промена на позицијата.

Во психолошка смисла, ќе имате анализа на вашата животна цел – каде целите, што сакате и каква височина сте подготвени да ја преземете. Во принцип, Меркур ќе оди напред-назад на највисоката точка на вашата родна карта, која е одговорна за смислата на постоењето и вашата насока.

Тоа е како да сте решиле да го проверите вашиот компас, вашата рута, што на крајот ќе ви донесе подобар фокус на она за што сте родени.

Можна е ненадејна промоција, промена на професија или занимање.

Девица

Меркур ретрограден во Девица ќе биде во секторот за патување и образование: прво, можете да отидете на место каде што веќе сте биле и тоа во голема мера ќе го прошири вашиот поглед на светот.

Во однос на образованието, ќе се сретнете со вашиот кармички учител на кој ќе му се вратите за да го проширите вашиот поглед на светот. Можно е да имате испит за шминка или да морате да докажете дел од вашето знаење на дело.

Психолошки, ретроградниот Меркур ќе ги „скрши“ вашите граници – како да е време да одите подалеку, малку подалеку од хоризонтот. Тоа значи дека ќе наидете на нешто што ќе го промени вашиот систем на верување, вера или смисла на постоење.

Вага

Ретроградниот Меркур ќе биде во вашиот сектор на заеднички финансии со партнерот – веројатно е дека ќе собирате документи или пари за некаква инвестиција.

Можеби ќе треба да рефинансирате или да вратите за осигурување, поправки и слично. Исто така, овој сектор во вашата родна карта е одговорен за кризи и внатрешни ставови – веројатно ќе треба да се соочите со некој вид на страв од минатото.

Шкорпија

Меркур ретрограден ќе биде во вашиот сектор на врски, што значи дека може да ви се вратат луѓе од минатото – поранешни љубовници и работодавци со кои сте работеле на заеднички проекти. Најверојатно, враќањето во минатите врски е последица на тоа што го преиспитувате вашиот став кон себе.

Така, ве очекуваат секакви средби со поранешни колеги, случајни средби – сите тие ќе ви пренесат важни информации. Во професионална смисла, може да ви биде понуден нов договор за вработување на местото каде што претходно сте работеле.

Стрелец

Ретроградниот Меркур ќе биде во вашиот работен и здравствен сектор – веројатно ќе се вратите на некој поранешен проект или можеби ќе ви биде понудено да заработите пари така што ќе се приклучите на истиот тим со кој работевте претходно. Во однос на здравјето, ќе треба повторно да подлежите на некој вид преглед за подетално да ја разберете вашата состојба.

Можно е во текот на целиот период на ретрограден Меркур да работите напорно на одреден начин на живот за да ја подобрите вашата состојба.

Дополнително, може да одлучите да се вратите на старата исхрана, спиење и вежбање.

 

Јарец

Меркур ретрограден ќе биде во секторот на љубовта, радоста, децата и работата, што значи дека ќе има забележлив допир на минатото на сите овие области.

Кога станува збор за љубовта, можеби ќе почнете да размислувате за тоа што некогаш ви донесувало радост и како да се вратите во оваа креативна, безгрижна состојба.

Увидот ќе биде поврзан со фактот дека ќе почувствувате длабока љубов кон она што навистина ве енергизира.

Водолија

Ретроградниот Меркур ќе биде во вашиот сектор за домување – може да соберете документи за регистрација на недвижен имот, изградба на куќа или ќе ги изгубите сопственичките документи, што на крајот ќе ве доведе до пребарување.

Дополнително, доколку планиравте да купите куќа, ќе се предомислите бидејќи може да наидете на некоја неочекувана информација.

Ретроградниот Меркур е поврзан и со семејните работи – на гости може да дојдат стари роднини кои долго време не сте ги виделе.

Психолошки, ретроградниот Меркур ќе ве принуди да размислувате за темелите на вашата психа.

Риба

Ретроградниот Меркур ќе биде во секторот за документи. Бидете внимателни со нив бидејќи постои можност за загуба.

Покрај тоа, ќе мора активно да подобрите некои вештини – во зборување, пишување, работа со раце. Како тоа што го направивте одамна да ви треба повторно дури и за да заработите пари.

Истиот сектор на вашата табела е одговорен за кратки патувања, а следува пократко патување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа