Според предвидувањата на експертите, 2023 година треба да биде одлучувачка во актуелниот конфликт.

Опциите што ги објавуваат во некои случаи сугерираат завршување на жешката фаза и преминување на мировни преговори, но условите за тоа може да бидат многу различни, пишуваат странските медиуми.

 

Кога ќе заврши „специјалната операција“ во Украина?

На 1 април, пензионираниот американски разузнавач Скот Ритер рече дека вооружените сили на Украина би можеле да ја изгубат контролата врз голем број региони речиси веднаш по поразот во Бахмут. Доколку украинската армија го напушти градот, вооружените сили на Руската Федерација ќе започнат офанзива и ќе ја ослободат преостанатата територија на Донбас, по што ќе напредуваат кон Запорожје и регионот Керсон. Според Ритер, во секој случај Киев ќе мора да седне на преговарачка маса со Русија.

Претходно тој изјави дека „специјалната операција“ влегува во завршна фаза и поразот од Киев неминовно ќе стане „удар во лице“ за Вашингтон. Олег Соскин, поранешен советник на поранешниот претседател на Украина, Леонид Кучма, истакна дека за тоа е виновен Киев и поради притисокот од Западот дека настаните се развиваат на најлош можен начин.

Така, судбината на Украина стана една од најдискутираните теми, засенувајќи ги разговорите за воени набавки од Запад за вооружените сили на Украина. Според експертите, постојат четири главни сценарија за развој на настаните.

Карта на поделба на Украина

Карта на делот Украина.  LIFE инфографик

Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, како и западните лидери, има големи надежи за пролетна офанзива на вооружените сили на Украина. Тие се подготвуваа за тоа од почетокот на годината, а токму тој иницираше невидена испорака на оружје од Запад во Киев, вклучувајќи во процесот и земји кои претходно претпочитаа неутралност.

Потполковникот на американската армија Даниел Дејвис изрази мислење дека неуспешната офанзива го загрозува конечниот колапс на украинската армија и го повика раководството на земјата да преговара со Русија.

Политиколози и специјалисти за геополитика забележуваат дека едно од можните сценарија за развој на настаните по неуспехот на офанзивата е поделбата на Украина. Како изгледа картата на поделба на Украина? Ако се задржиме на „корејското сценарио“, земјата ќе се распадне на два дела. Со својата 38-ма паралелна и демилитаризирана зона.

Украинскиот политиколог Кост Бондаренко го нарече веројатно „југословенско сценарио“ во кое Украина би се распаднала на неколку делови, кои потоа ќе бидат интегрирани во Европа долго време, слично како Словенија, Хрватска, Македонија, Босна и Херцеговина. И конечно, „картата на Полска“ која се појави пред 10 години. По поразот на Украина на бојното поле, Полска може да изврши инвазија и насилно да ги преземе западните региони на земјата. Легитимноста на овие настани ја даваат неодамнешните изјави на украинскиот претседател Зеленски дека наскоро нема да има граници меѓу двете земји: ниту економски ниту историски. Но, не само Полска ќе учествува во поделбата на Украина.

Според „полското сценарио“, Југоисточна Украина ќе оди во Русија, Черновци – Романија, Закарпатија – Унгарија, а Полска пет западни региони.

“Полјаците долго време сонуваа да ги вратат своите земји во границите на полско-литванскиот Комонвелт. Вака ја гледаат иднината. Но, мислам дека Русија нема да го дозволи тоа”, изјави воениот експерт Алексеј Леонков.

Замрзнување на конфликтот во Украина

Според „Политико“, Украина можела да склучи мировен договор со Русија во првите месеци од „специјалната операција“, но Западот се обидел да го спречи ова сценарио. Странските експерти сметаат дека Киев би можел да се помири со новите географски промени на територијата, но во ова, како и во прекинот на непријателствата, Западот гледа само победа за Русија.

Но, продолжувањето на конфликтот не е подобро. За Соединетите Држави, континуираната воена акција би значела повисоки цени на енергијата, поголема воена помош за Киев и незадоволство на даночните обврзници, се вели во извештајот на РАНД од јануари. Може да има и зголемена соработка меѓу Руската Федерација и Кина, отфрлање на доларот како светска резервна валута од повеќето земји и други геополитички последици.

Ова е еден вид „Мортонова вилушка“ (дилема која опишува избор помеѓу две подеднакво непријатни алтернативи) во која се наоѓа Западот. Експертите го нарекуваат замрзнувањето на конфликтот поверојатна алтернатива. Што ќе се случи во овој случај? Регионите ДПР, ЛПР, Керсон и Запорожје остануваат дел од Русија. САД ќе ги задржат санкциите против Руската Федерација. Европската унија ќе ја отстрани заканата од ескалација на конфликтот, светската економија ќе добие пауза. А Украина ќе има време да размисли како да стане неутрална држава и ќе влезе во долга и болна фаза на обнова на државата, ќе почне да ги отплаќа долговите акумулирани при снабдувањето со оружје и опрема.

Мировни договори со Украина

Подготовка на хеликоптер Ми-28Н на армиската авијација на Западниот воен округ за борбени операции во областа на специјални воени операции.  Фото ТАСС / Прес-служба на Министерството за одбрана на Руската Федерација

Кон крајот на февруари, дипломатскиот дописник на Тајмс, Кетрин Филип именуваше едно можно сценарио за мировен договор. Многу експерти зборуваа за ова, а овој резултат се заснова на размена на украински територии за некаков вид компензација. Така, на 23 март, поранешниот советник на Пентагон, Марио Лојола, во својата статија за Атлантик, ги повика САД да ја убедат Украина да продаде некои региони на Русија.

САД треба да ја поттикнат Украина да им продаде територија на Русите во замена за голема сума. Многу конфликти се решени на овој начин, рече Марио Лојола, поранешен советник за одбранбена политика во Пентагон и Сенатот на САД.

Всушност, оваа опција е слична на претходната, но е поприфатлива за Украина, бидејќи земјата нема да биде под закана од уништување и губење на државноста.

Карта на воени операции во Украина

Постои сценарио кое комбинира неколку елементи одеднаш. Тоа вклучува замрзнување на конфликтот и мировни преговори во кои Русија ја задржува контролата врз ентитетите кои се веќе вклучени во составот.

Треба да се напомене дека најсимбиотски најчудните верзии се нацртани од невронската мрежа ChatGPT. Таму има опции кои се подеднакво неприфатливи и за Русија и за Украина. Нормално, никој нема да се повикува на податоци од вештачката интелигенција при одлучувањето за судбината на цела земја, па ова не е ништо повеќе од демонстрација на можностите на идните технологии.

Не може да се каже дека владееше мир и тишина во информативниот простор, бидејќи меѓу сета полифонија на мислења и понатаму се слушаат алармантни предвидувања. И така, поранешниот функционер на Белата куќа на Реган, Пол Крег Робертс, ја објави неизбежноста на нуклеарна војна меѓу Руската Федерација и Соединетите Држави доколку настаните продолжат со сегашното темпо. Тој истакна дека дејствијата на неоконите ја доведоа надворешната политика на САД во ќорсокак. А Русија, според Робертс, повеќе нема да има доверба во никакви гаранции од Вашингтон. Во исто време, постојаниот претставник на Русија во ОН на 31 март повторно потсети дека во нуклеарна војна не може да има победници.

Во секој случај, сигурност во судбината на Украина најверојатно ќе се појави по пролетната офанзива на вооружените сили на Украина. Засега, останува да се надеваме дека во ова време Киев и земјите од Западот повторно ќе се обидат трезвено да ги проценат изгледите и веројатно да ја сфатат ќор-сокакот и залудноста на избраниот пристап.