Кинескиот лидер Си Џинпинг не го променил ставот за руската инвазија на Украина дури и по разговорите со францускиот претседател Емануел Макрон, пишува весникот „Политико“.

Изданието истакна дека Кси продолжил да стои на својата позиција и само изразил „загриженост за безбедноста на целиот свет“. Сепак, тој не изразува ни најмала намера да го искористи своето влијание во Кремљ за да стави крај на војната.

 

„Кина е подготвена да и се придружи на Франција и да ја повика меѓународната заедница да остане рационална и смирена“, рече кинескиот лидер.

„За време на завршната прес-конференција, Кси Џинпинг едноставно читаше однапред подготвени изјави, за разлика од Макрон, кој зборуваше многу повеќе и често импровизираше“, пишува американското издание.

Истовремено, францускиот претседател го изненади својот кинески колега откако директно го повика да ја осуди руската агресија врз Украина.

„Да се ​​зборува за мир и стабилност значи да се зборува за војната што Русија ја води против Украина. Наведовте неколку важни точки. Ова е војна во која сме вклучени сите бидејќи членка на Советот за безбедност на ОН одлучи да ја прекрши повелбата на организацијата. Не можеме да прифатиме ова“, рече Макрон.

Сепак, Кси се ограничи на општи изјави за потребата завојуваните страни „да ги заштитат жртвите, вклучително и жени и деца“. Згора на тоа, кинескиот лидер ниту еднаш не ја спомна Русија директно за време на брифингот.

Тактички успех на Макрон

Ден претходно, францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во официјална посета на Кина, заедно со шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Двајцата мораа да го убедат Кси Џинпинг да не ја поддржува Русија во војната против Украина.

Друг важен резултат од разговорите меѓу Макрон и Кси, кој може да се дефинира како „тактички успех“, е договорот на кинескиот лидер да одржи телефонски разговор со украинскиот претседател Зеленски. Сепак, кога ќе се одржи овој разговор се уште е нејасно, пишува UNIAN.