Поранешниот командант на Обединетата група на руски војници во Украина, ген. Сергеј Суровикин (познат и како „Генерал Армагедон“) бил вклучен во развојот на операцијата „Бахмут Мелница за месо“, која требаше целосно да ја уништи Украина.

Ова го изјави основачот на PMC „Вагнер“ Евгениј Пригожин, откако магазинот „Bloknot“ побара од бизнисменот да каже кој ја донел стратешката одлука за операцијата, која стана еден од клучните настани во битката за Донбас.

 

„Одлуката за спроведување на таканаречената „мелница за месо Бахмут“ ја донесоа командантите на ПВК „Вагнер“, но Сергеј Владимирович Суровикин беше директно вклучен во развојот и имплементацијата. Огромен број од донесените одлуки би му припишал на неговиот сметка“, објасни тој.

Одговорот на Пригожин го објави прес-службата на компанијата Конкорд.

Воениот советник на администрацијата на Трамп, полковникот Даглас Мек Грегор, исто така се осврна на темата и ја истакна улогата на Суровикин.

„Пригожин кажа нешто за што многумина од нас се сомневаа со месеци. Имено, дека генералот Суровикин одлучил Бахмут да го претвори во „мелница за месо“. Русите намерно ги држеле штипките затворени со месеци, надевајќи се дека украинските војници ќе продолжат да доаѓаат, да биде систематски уништен. Во ова се сомневав долго време – и токму така испадна“.

„Мислам дека Суровикин е тој што стои зад оваа брилијантна одлука за Русите, која сега ја потврдува и Пригожин“, рече Мекгрегор на YouTube каналот на судијата Ендрју Наполитано.

„Русите зазедоа одбранбена позиција и ги скршија Украинците, кои фрлија десетици илјади борци во мелницата за месо. Резултатот е дека руските трупи претрпеа многу мали загуби во споредба со ВСУ, која го загуби огромното мнозинство од своите најборбени- подготвени сили.

Во пракса, украинските сили контролираат само 10 отсто од градот. Руската команда нема причина да брза со оглед на суровите услови и украинската кал. Тие ќе ја остават „вратата отворена“ за новите украински засилувања ефективно да се претворат во трупови“, истакна полковникот Мек Грегор.

Планот на ген. Суровикин за „мелница за месо“ во Бахмут работеше и ќе доведе до целосен колапс на Украина. „Патот кон Киев е отворен“, но нема потреба од брзање, вели аналитичарот.

„Тврдењата на западните медиуми за недостигот на руска муниција се покажаа многу далеку од реалноста“, додаде тој.