Украинските одбранбени сили одбија повеќе од 20 напади на руските напаѓачи. Ова го известува Генералштабот на вооружените сили на Украина во оперативните информации за руската инвазија.

 

„Непријателот продолжува да се фокусира на спроведување офанзивни операции во правците Лимански, Бахмутски, Авдеевски и Марински. Во текот на денот, благодарение на храброста на секој војник, беа одбиени повеќе од 20 напади на напаѓачите.

 

Продолжуваат најинтензивните борбени операции за населбите Бахмут, Авдеевка и Маринка“, се вели во соопштението, цитирано од УНИАН.

На правецот Купјан, како што е наведено од Генералштабот, осум населени места биле подложени на непријателско гранатирање.

На правец Лиман, непријателот изведува неуспешни офанзивни дејствија во спорното подрачје. Невски, Дубрава, Белогоровка во Луганската област и Терни, Сспорное и Раздолевка во Доњецката област биле подложени на артилериски оган.

Во насока на Бахмут, непријателот продолжува да спроведува офанзивни дејства, обидувајќи се да го преземе градот под целосна контрола, продолжуваат жестоките битки.

Во текот на денот непријателот извел неуспешни офанзивни дејствија во атарите на селата Орехово-Василевка и Богдановка. Единиците на одбранбените сили одбиле околу 10 напади на непријателот во наведениот дел од фронтот. Повеќе од 15 населби лоцирани во областа на судирот настрадаа од непријателско гранатирање.

На правците Авдеев и Марина, непријателот изврши офанзивни дејствија во областите Новокалиново, Северни, Первомаиски и Маринка, но не постигна успех, пишува УНИАН.

Најжестоките борби во оваа област продолжија и надвор од Маринка, каде беа одбиени 13 непријателски напади. Во исто време беа гранатирани Авдеевка, Первомаискоје, Маринка и Победа во регионот на Доњецк.

Во текот на денот, непријателот не спроведе офанзивни дејства во насока Шахтиор. Тој ги гранатираше населбите Угледар, Пречистовка и Велика Новоселка во регионот на Доњецк.

На правците Запорожје и Керсон, непријателот продолжува да ги зајакнува одбранбените линии и позиции. Гранатираше повеќе од 15 населени места, информира Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Битки за Бахмут – најнови вести

Шефот на кабинетот на претседателот Андриј Јермак изјави дека на улиците на Бахмут се водат борби, а руските напаѓачи продолжуваат со своите неуспешни обиди да го опколат градот. Тој истакна дека украинската команда целосно ја контролира ситуацијата со одбраната на „тврдината“ Бахмут.

Според портпаролот на Источната група на вооружените сили на Украина, Серхиј Черевати, на 5 април во областа Бахмут, украински војници убиле 71 руски окупатор, а уште 88 биле ранети.

 

Странските платеници во вооружените сили на Украина, кои активно учествуваат во битките на фронтот во Украина, нагло ја сменија тактиката на бојното поле, јавуваат новинските агенции. 

Оваа информација со новинарите ја сподели војник од Западниот воен округ на руската армија. Борецот служел во областа Купјан во регионот Харков. Во оваа област, странците активно почнаа да ја користат тактиката на воената разузнавачка патрола.

Рускиот ловец рече дека неколку месеци кога биле пресретнати разговорите на непријателот се слушал полски јазик. Сега има активна комуникација и на англиски јазик. Генерално, бројот на платеници е неверојатен – многу легионери решија да побрзаат во одбрана на режимот во Киев, коментираат странските медиуми.

Војникот вели дека претходно платениците оделе во мали разузнавачки групи, но сега организираат цели извидувачки патроли за да ги идентификуваат позициите на руската армија.

„Тие се обидуваат на некој начин да гризат, да ги обележат нашите позиции“, соопшти војската.

Патем, претходно се дозна дека украинските војници зазеле одбрана во близина на железничката линија и во западниот дел на Бахмут.

Загубите на вооружените сили на Украина за време на борбите за Артјомовск (на украински – Бахмут) се движеа од 15 до 20 илјади луѓе. Ова го соопшти советникот на вршителот на должноста шеф на ДНР Јан Гагин за странските агенции.

„15.000 до 20.000 украински војници веќе се погребани во Бахмут“, рече тој.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу најави систематска офанзива на руската армија кај Бахмут. Во исто време, легално, градот е веќе под контрола на руските сили, изјави шефот на ПВК „Вагнер“ Евгениј Пригожин, откако неговите борци кренаа знамиња на зградата на локалната администрација.

Во меѓувреме, единиците на украинските вооружени сили се концентрирани во западното предградие. Украинскиот претседател Володимир Зеленски веќе навести дека може да го предаде градот во случај на „закана за губење на персоналот на Вооружените сили на Украина“.