MOOK! Путин ги поздрави новите амбасадори во Москва од 20 метри, тие го бојкотираа, го направија ова, а тој им се насмевна!

Рускиот претседател Владимир Путин одби лично да се сретне со новите московски амбасадори на САД и на Европската унија, но при назначувањето на 17 нови функционери доживеа неочекуван третман.

Имено, на социјалните мрежи кружи видео од рускиот претседател како им говори на амбасадорите на оддалеченост од околу 20 метри , а по говорот неговите зборови не беа дочекани со аплауз.

Владимир Путин
ФОТО: EPA/VLADIMIR ASTAPKOVICHSPUTNIKKRE

Амбасадорите по говорот останаа на своето место, не се помрднаа, а камоли аплаудираа, додека Путин ја напушти салата мавтајќи со нив и гледајќи назад со насмевка.

Додека некои тврдат дека ова било целосен шок за Путин, оние кои го познаваат рускиот лидер знаат за што се работи.

 

Факт е дека дипломатите во позлатената сала Александар на палатата во Кремљ на претседателот гледаа мала точка во неговиот костум. Кога оддалеку им порача: „За жал, нашата церемонија е при крај“, амбасадорите се уште молчејќи чекаа спикерот да ја напушти салата, не ни помислија на аплаузот.

 

Една од причините зошто го „бојкотираа“ може да биде кој бил спроти него.

Имено, на церемонијата на акредитација присуствуваа Роланд Галхараг, претставник на ЕУ, како и новите НАТО амбасадори на Норвешка и Данска. Помеѓу другите, беше и американската амбасадорка во Русија, Лин Трејси, првата жена на оваа функција од нејзиното назначување минатиот декември.

Не е тајна дека во Русија знаат за правилото „да се држи непријателот подалеку“. Почнувајќи од познатата бела маса на Путин, долга шест метри, која, како што пишуваат западните медиуми ( Монд при посетата на Макрон), „го покажува неговиот презир кон западните посетители“. Во еминентниот „византиски свет“, тоа е Кремљ, близината или далечината се суптилни ознаки на почит или срам.

Владимир Путин, Емануел Макрон
ФОТО: ПРИНТСКРИН/ТВИТЕР

Има и такви кои мислат дека Путин „смртно се плаши“ од Ковид-19 и затоа ги држи своите соговорници на растојание (од 60 стапки), наведувајќи дека сето тоа се должи на „санитарни ограничувања“, пренесува „ Дејли Стар  .

Инаку, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, зборуваше веднаш по средбата меѓу рускиот претседател и амбасадорот и појасни дека Путин не планира ниту посебна средба со амбасадорите (особено со Трејси).

„Односите меѓу Русија и САД, од кои директно зависат глобалната безбедност и стабилност, се во длабока криза“, изјави Путин за Трејси. „Тоа се заснова на фундаментално различни пристапи кон формирањето на современиот светски поредок“, додаде тој.

Сепак, не треба да заборавиме дека Путин неодамна (20 март) беше домаќин на претседателот на Народна Република Кина, Кси Џинпинг и дека разговорот траел речиси четири и пол часа, но дека масата меѓу нив била со сосема други димензии.

Владимир Путин и Кси Џинпинг
ФОТО: EPA-EFE/SERGEI KARPUKHIN / SPUTNIK / КРЕМЛИН БАЗЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КРЕДИТ

Не треба да се заборави дека до вчера се пишуваше дека вирусот Ковид-19 најверојатно потекнува од кинеска лабораторија во Вухан, но судејќи по оваа фотографија „параноичниот Путин“, како што го нарекуваат медиумите од Запад (Мирор ), немаше изложеност на смртоносниот вирус .

Александар Лукашенко
ФОТО: PA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/КРЕМЛИН БАЗЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КРЕДИТ

Слично беше и вчера кога Путин го пречека својот белоруски колега Александар Лукашенко, кој допатува во дводневна посета на Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа